ל"ג בעומר 2019: בטיחות לצד חגיגות

ערב ל"ג בעומר יחול השנה ביום רביעי, י"ז באייר, 22/05/2019. לפי המסורת נהוג לקיים מדורות לזכר המשואות שהבעירו המורדים ברומאים על ראשי ההרים כדי להעביר את ההודעה על פרוץ המרד.

רוב אוכלוסיית ישראל חיה כיום במרכזים אורבניים שבהם אין מקום רב למדורות ולקומזיצים; טווחי הביטחון ממבני מגורים, מרכזי מסחר או תחנות דלק עתירי חומרים דליקים, רעילים ונפיצים הולכים ומצטמצמים; גם באזורי הטבע והיער חווינו לא אחת שריפות ודליקות מסיבות מגוונות לרבות רשלנות, שחלקן הסתיים בפגיעה קשה בצומח ובבעלי החיים וחלקן אף בחיי אדם; לאור זאת יש לנקוט משנה זהירות בהיערכות לקיום נוהג המדורות.

חטיבת הבטיחות בעבודה, בריאות ואיכות סביבה, וחטיבת הבטיחות באש אשר באיגוד לשכות המסחר אמונות על צמצום מפגעים, תאונות, שריפות ומפגעים סביבתיים הן בעבודה והן באזורי מגורים, מסחר, בילוי ופעילות פנאי.

לקראת החג, הן פרסמו מספר טיפים והמלצות בטיחות להורים, לילדים ולבני הנוער, המתכוונים לקיים את מסורת הדלקת המדורות בערב ל"ג בעומר:

 מיקום המדורות ומרווחי בטיחות:

 1. לא נכנסים לשדות עזובים מחשש לנחשים ולא לאתרי בניה עקב הסיכונים הרבים שבהם.
 2. מיקום המדורה יקבע בשטח שהוא נקי מקוצים ומעשבים, במרחק ביטחון סביר (לפחות 20 מטרים) ממבנים וממתקנים כלשהם.
 3. מוודאים שהמדורה אינה מתחת לקווי חשמל וטלפון, בקרבת עצים ושיחים או מתקני דלק.
 4. יש לגדר באבנים מסביב למדורה, זאת כדי למנוע מילדים להתקרב אל האש יתר על המידה ולשמור על ביטחונם.
 5. יש להרחיק כל חומר דליק מהמדורה ואסור בתכלית האיסור להחזיק בקרבת האש ג'ריקנים של דלק, מיכל גז או כל חומר דליק אחר במצב נוזלי וגז.
 6. במידה וישנה כוונה לישון באזור המדורה, יש לכבות את המדורה באופן מוחלט מבעוד מועד.
 7. רצוי לא לשבת בכיוון העשן, כדי להימנע משאיפת חלקיקי פיח ומזהמים שונים הנפלטים מהמדורה.

 בחירת חומרי הבעירה למדורות:

 1. יש לבחור חומרי בעירה המיועדים למדורה בלבד, כגון גזרי עץ ופחמים המיועדים למדורות ולגריל.
 2. יש לוודא שחומרי הבעירה כגון קרשים לא מכילים מסמרים וקוצים בולטים העלולים לגרום לפציעה ולזיהומים.
 3. אין לזרוק למדורה הבוערת דלקים, מכלי תרסיס, חזיזים או קליעי נשק העלולים להתפוצץ ולפגוע ביושבים סביב למדורה.
 4. אסור לשרוף פלסטיקים, ניילונים, לוחות אסבסט וכדומה. שריפתם עלולה לפלוט לאוויר חומרים רעילים ואף מסרטנים.

 כיבוי וטיפול במקרה ואירעה דליקה:

 1. אם האש אחזה בבגדיך, עצור ואל תרוץ! שכב על הקרקע והתגלגל מספר פעמים. ניתן להשתמש בשמיכה או במגבת גדולה כדי לעטוף את הנפגע.
 2. כוויה בגוף אדם יש לקרר מיד במים (מי ברז) ולהעביר את הנפגע לטיפול רפואי.
 3. בסיום, יש לוודא כיבוי מוחלט של המדורה ע"י שפיכת חול או מים.
 4. במקרה של שריפה טלפן מיד 102 לתחנת מכבי האש, והצוותים המיומנים יגיעו במהירות האפשרית לכבות את השרפה. תוך כדי כך הרחק את כל הנמצאים אל שטח בטוח.

לדברי מר דוד גבריאלוב, יו"ר חטיבת הבטיחות, הבריאות ואיכות הסביבה באיגוד לשכות המסחר: "במדורות ל"ג בעומר יש סיכונים הן בתחום האש והן בתחומים רבים אחרים לרבות סיכונים סביבתיים, תאונות שאינן כרוכות בשריפה וכן זיהום אוויר רעיל; לאור זאת יש להקפיד הקפדה יתירה על נקיטת אמצעי זהירות מבעוד מועד לצד פיקוח של מבוגרים."

עו"ד נטלי אבן, יו"ר חטיבת בטיחות אש באיגוד לשכות המסחר מוסיפה כי "כשם שיש מקום להיערך למזעור נזקי שריפה ודליקות ביום יום, קל וחומר שיש להיערך בצורה מיטבית למזער סיכונים אלו ביום בו מתקיימות במקביל אלפי מדורות ברחבי הארץ; אין לנהוג בשאננות ויש לוודא הבאת והצבה בקרבת מקום של מטפי כיבוי אש העומדים בתקן , תקינים ושמישים כתנאי הכרחי ומקדים לכל קיום של אירוע הדלקת מדורת ל"ג בעומר".

חג שמח! 

למידע נוסף בתחום זה