כל מה שצריך לדעת על מס הארנונה

כל תושב במדינתנו מתמודד במהלך חייו עם שורה של חשבונות - מים, חשמל, גז, שכר דירה - על מנת שיוכל להמשיך ולנהל את שגרת יומו בצורה נאותה וראויה. לעיתים תושבים נדרשים לשלם על שימוש בחניון שנמצא בשטח הדירה השכורה בה הם חיים.

לצד כל אלו, ישנו מס נוסף, שניתן מטעם הרשות המקומית שבה מתגוררים - ארנונה. מהי ארנונה, על אילו משתנים מבוסס התעריף שלה, אילו אוכלוסיות זכאיות להנחה במחירי הארנונה? לשכת המסחר תל אביב והמרכז תספק את התשובות.

מהי ארנונה וכיצד מתבצע תשלום ארנונה?

לצד חשבונות המים, החשמל והוצאות הרכב החודשיות, תושבי הערים והישובים השונים משלמים ארנונה. זהו מס שנתי שהרשות המקומית, לרבות העירייה או הנהלת הישוב, גובה מתושביה (המחזקים בנכס משלהם או שוכרים נכס), על מנת להמשיך את פעילותה - טיפוח הגנים, ניקיון הרחובות, סלילת כבישים, הצבת פנסי רחוב בפינות חשוכות וכן הלאה.

תעריף הארנונה אינו אחיד בכל הרשויות המקומיות בישראל, אלא שהוא משתנה לפי ערים, שכן הוא נקבע מדי שנה בידי הרשויות המקומיות והעיירות עצמן כאשר ישנו טווח מינימלי ומקסימלי שהן מחויבות לפעול במסגרתו בקביעת התעריף לשנה נתונה, הן עושות זאת בהתבסס על מספר פרמטרים:

 1. סוג הנכס - סוגי הנכסים עליהם הרשות המקומית מטילה את הארנונה הם: בניין, קרקע תפוסה, כלומר קרקע בשטח הרשות המקומית שאינה חלק ממבנה ולא משמשת למטרות חקלאיות, למשל גינה ציבורית, מגרש ספורט, ואדמה חקלאית. לפיכך מחיר הארנונה אינו זהה בכל אחד מסוגי הנכסים.

 2. גודל הנכס במ''ר - ככל ששטח הנכס במ''ר גדול יותר, כך מחיר הארנונה יהיה גבוה יותר. כך למשל ישנו הבדל בתעריף הארנונה לדירה של 2 חדרים לעומת דירה של 5 חדרים ומרפסת, או בין משרד נדל''ן קטן ופינתי לבין גורד שחקים שמוקדש כולו לחברת הייטק נוצצת. כאשר ישנן ערים שמודדות את השטח נטו (למשל ללא קירות חיצוניים) וישנם רשויות שמודדות ברוטו.

 3. מיקום הנכס - גובה הארנונה נקבע גם בהתאם לאזור בו ממוקם הנכס: פריפריה או מרכז הארץ, שכונה חדשה שזה עתה הוקמה, שכונה ישנה שעברה שיפוץ כללי או שכונה שנותרה כשהייתה כבר 50 שנה, לב העיר או אחד מקצוותיה. כך למשל מחיר הארנונה לעסקים במרכז יהיה גבוה יותר ממחיר הארנונה לעסקים הממוקמים בפריפריה.

 4. השימוש בנכס - מחיר הארנונה משתנה בהתאם לתכלית הנכס. כך למשל יהיה הבדל במחיר הארנונה בבניין דירות, שמטרתו היא מגורים בלבד, לבין נכס המשמש לעסק, לדוגמא מפעל, אולם אירועים, מסעדה או בניין משרדי חברת הייטק. או לחילופין ההבדל בין אדמה חקלאית לגידול יבולים בלבד לבין אדמה חקלאית שבה גם מגדלים חיות משק שצריך לדאוג להן.


העלאת מס הארנונה והשפעתה על הרשויות המקומיות

מס הארנונה הוא המס היחיד הצומח ועולה בהתמדה מידי שנה ללא שום קשר לרמת השירותים אותן מציעות הרשויות המקומיות. הרשויות המקומיות אינן מתבססות על הגידול באוכלוסייה או על הגידול בעסקים כדי להגדיל את הכנסותיהן. הן מתבססות על העלאה אוטומטית של מס הארנונה שחציו עולה על פי עליית מדד המחירים לצרכן, וחציו עליית המדד של השכר במגזר הציבורי – הכולל גם את חריגות השכר.

לקראת אמצע שנת 2021 משרד הפנים הודיע כי הארנונה צפויה להתייקר בשנת 2022 בשיעור של 1.92%, נתון זה מתורגם לכמה מאות מיליוני שקלים נוספים. המשמעות היא העלאת ארנונה לעסקים וכן לתושבים ששוכרים דירות מגורים ברחבי הארץ.

בתגובה לכך, מספר רשויות הגישו למשרד הפנים ומשרד האוצר בקשה לאישורים חריגים להפחתת הארנונה לתושבים. כך למשל עיריית בת ים, אחת הערים בעלות הארנונה הגבוהה ביותר בארץ ביקשה להפחית את המס לדירות מגורים. גם ברמת גן הגישו בקשה להפחתה חריגה בשיעור 1.2% על בתי המגורים בשטח העיר. עיריית הרצליה לעומת זאת ביקשה הנחה של 0.96% בארנונה לבעלי עסקים בעיר שפרנסתם נפגעה כתוצאה ממגפת הקורונה. אך הארנונה לעסקים בערים מסוימות במרכז, על אחת כמה וכמה, הארנונה לעסקים בתל אביב נותרת גבוהה שכן רשויות מקומיות כדוגמת תל אביב-יפו, סביון ובאר יעקב דווקא ביקשו העלאות חריגות במחירי הארנונה לתושבים ולעסקים בתחומם.

מי זכאי להנחה בארנונה?

ההנחות בארנונה מתחלקות ל-2 קטגוריות: הנחות חובה והנחות רשות המבוססות על פרמטרים כמו נכות, מצב סוציו-אקונומי, שירות המדינה, זקנה, או סוג הנכס בבעלות אותו אזרח. ישנן מספר אוכלוסיות אשר זכאיות להנחת חובה בארנונה על פי חוק, לדוגמא:

 • אזרח ותיק המקבל קצבת הבטחת הכנסה בביטוח לאומי או אזרח ותיק המקבל קצבת זקנה לנכה, שחי בשטח בגודל עד 100 מ''ר - 100% הנחה במחיר הארנונה.
 • נכה מלחמה בנאצים - שחי לבדו בשטח של 70 מ''ר או בשטח של עד 90 מ''ר עם יותר מ-4 נפשות - 66%.
 • משפחות שכולות ונכי צה''ל המתגוררים בשטח של 70 מ''ר או עם 4 נפשות או יותר בשטח של עד 90 מ''ר - 66%.
 • אדם בשירות האזרחי שמתגורר בשטח של עד 70 מ''ר או עד 90 מ''ר עם מעל 4 נפשות. כאשר יוצא למסלול מלא הוא זוכה ל-100% הנחה בארנונה, ואם במסלול שירות חלקי, הוא זוכה ל-50% הנחה.
 • חייל בשירות חובה (עד 4 חודשים מרגע השחרור מצה''ל) המתגורר בשטח של 70 מ''ר או בשטח של 90 מ''ר עם משפחה בת מעל 4 נפשות - 100%.
 • אדם בשירות לאומי המתגורר בשטח של עד 70 מ''ר - 100%.
 • מחזיק נכס באזור עוטף עזה ושדרות - 39% לנכס שאינו מגורים, 45% למגורים.
 • אדמה חקלאית שלא השתמשו בה במהלך שנת שמיטה - בין 90% ל-100%.
 • נפגע פעולות איבה שמתגורר בשטח של 70 מ''ר או 90 עם משפחה בת 4 נפשות או יותר - 66%.
 • פטור מתשלום ארנונה לנכס שאינו בשימוש כבר 3 שנים.


הנחה בארנונה לעסקים

לאור התפרצות מגפת הקורונה בישראל, הוקמה תוכנית לסיוע לעסקים להשתקם מנזקי המגיפה, במסגרתה ניתנה אפשרות לעסקים שהכנסתם נפגעה באופן ניכר, להגיש בקשה להנחה של 95% במחיר הארנונה, לצורך זה הם נדרשו להציג מסמך מרשות המיסים, המעיד על זכאות ל-''מענק הוצאות קבועות'' ולציין את מחזור העסק והסכומים שהפסידו במהלך שנה מסוימת.

אך בפברואר 2021, הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים החליטה לקצר את תהליכי הגשת הבקשה להנחה בארנונה, על מנת לסייע לבעלי העסקים להשתקם, ובערים ורשויות מקומיות מסוימות אף להתגבר על העלאת מחירי הארנונה לעסקים. כעת אין צורך עוד במסמכים מרשות המיסים אלא שבעלי עסקים שרוצים לבדוק את זכאותם להנחה, נדרשים רק למלא טופס דיגיטלי באתר הסוכנות ובו לציין את שם העסק ואת הרשות או הרשויות בהן הם משלמים ארנונה על העסק שלהם. בנוסף, עסקים שעומדים בקריטריונים וכבר שילמו ארנונה יהיו זכאים להחזרים.


שאלות ותשובות בנושא ארנונה

האם ישנה הנחה במחיר הארנונה לסטודנטים?

סטודנטים או תלמידי מכינה יכולים לזכות בהנחה במחירי הארנונה בהתאם לשיקולי העיר או היישוב בו הם מתגוררים ולומדים וכן בהתאם להכנסה החודשית הממוצעת (סכום ברוטו) - משמע זוהי הנחת רשות. ניתן לבדוק האם אגודת הסטודנטים במוסד הלימודים יכולה לסייע במילוי הבקשה, או לפנות לאגף גביית הארנונה ברשות המקומית, ולצרף לבקשה מספר מסמכים (העשויים להשתנות מרשות מקומית אחת לאחרת):

 • אישור לימודים חתום עדכני
 • צילום תעודת זהות
 • מערכת שעות של אותו סמסטר
 • צילום חוזה שכירות

מהן השיטות לחישוב גודל שטח הנכס, לצורך קביעת מחיר הארנונה?

העיריות או הרשויות המקומיות השונות מבצעת מדידות בנכס ולפיהן קובעת את גובה הארנונה, באחת מהשיטות הבאות לפי צו הארנונה של כל אחת מהן:

 • נטו - מחשבים רק את הרצפה והקירות הפנימיים של הנכס
 • נטו-נטו - בשיטה זו מחשבים רק את רצפת הנכס כדי לבדוק על כמה מ''ר הנכס מתפרש.
 • ברוטו - בקביעת תעריף הארנונה נלקחים בחשבון רצפת הנכס וקירותיו הפנימיים והחיצוניים.
 • ברוטו-ברוטו - מודדים את כל תכולתו של הנכס, לרבות קירות החוץ, קירות פנים, וכן שטחים משותפים כמו לובי הכניסה, חניה, מדרגות, מחסן חיצוני, מקלט.

האם אפשר לערער על מחירי הארנונה?

ניתן לערער על תשלומי ארנונה באמצעות פנייה לעירייה. על פניה זו להיעשות בתוך 90 ימים מרגע קבלת החיוב. מנהל הארנונה מחויב לענות לבקשתכם תוך 60 יום וגם אם בתום הזמן לא התקבלה תשובה קונקרטית זה ייחשב כמענה. במקרה ומנהל הארנונה דחה את הבקשה ניתן להגיש בקשה לוועדת ערער לענייני ארנונה בתוך 30 יום מקבלת התשובה ממנהל הארנונה. במקרה והוועדה דוחה את הערעור עומדים לרשותכם 45 יום להגשת ערעור מנהלי לבית המשפט המחוזי.

למידע נוסף בתחום זה