נסיעות עסקים בתקופת קורונה

משבר הקורונה פגע קשה בענף התעופה ובאפשרות לקיים נסיעות עסקים מסוגים שונים. אנו מבינים את חשיבות הנושא, נמצאים בקשר עם הגורמים הרלוונטיים ולהלן מספר עדכונים:

 

עדכון מיום 25.1.2021:

הממשלה אישרה אתמול (ראשון, 24.1.2021) את הצעת ראש הממשלה, שר הבריאות ושרת התחבורה לעצירת הטיסות לישראל וממנה, כמפורט להלן:

1. איסור כניסת מטוסים זרים לישראל, למעט טיסות מטען, טיסות לכיבוי אש וטיסות לפינוי חירום רפואי.

2. הגבלה זמנית של היתרי הפעלת חברות התעופה הישראליות.

3. צמצום החריגים ליציאה בטיסה אל מחוץ לישראל, כך שיכללו את המקרים הבאים בלבד: טיפול רפואי, הליך משפטי שאותו אדם צד לו או נדרש להשתתף בו או לוויה של קרוב משפחה.

מנכ"ל משרד הבריאות יחד עם מנכ"ל משרד התחבורה רשאים לאשר בקשות חריגות בשל צורך הומניטארי או צורך אישי מיוחד של יציאה מחוץ לישראל. איסור על יציאה לטיסה חל גם ביחס לטיסות באמצעות מטוסים פרטיים ישראלים.

התקנות יכנסו לתוקף היום, 25.01.21 בחצות (בין שני לשלישי) לצורך היערכות הנוסעים, המפעלים האוויריים ושדות התעופה. איסור כניסת מטוס זר לישראל לא יחול על טיסה שהמריאה לפני כניסת התקנות לתוקף. תוקפן של התקנות הוא עד יום 31.1.2021.

שימו לב: ועדת הכלכלה אישרה היום (25.1.2021) תקנות אלו. נעדכן כאשר הן יפורסמו ברשומות ונעלה את הקובץ לידיעה זו. 

 

עדכון מטעם משרד הכלכלה והתעשייה ורשות האוכלוסין וההגירה:

 • נוכח הודעת משרד הבריאות על צמצום כניסת זרים למדינת ישראל עקב נתוני התחלואה, עד לפחות לאחר הסגר תטופלנה רק בקשות לכניסת אנשי עסקים מחו"ל, שהן בעלות נסיבות יוצאות דופן בדחיפותן ובתועלתן הלאומית מבחינה כלכלית ומשקית הגלומה בהן. יש לעקוב אחרי הפרסומים בנושא.
 • חברות המחזיקות באישורי עליה למטוס מאת רשות האוכלוסין וההגירה שהונפקו לפני החמרת הסגר הנוכחי - אנו ממליצים שלא לקיים את הביקור בעת הזו עד לעדכונים חדשים כאמור ממשרדי הבריאות והכלכלה והתעשייה.
 • חברות שהגישו בקשה להכנסת אנשי עסקים זרים לישראל וטרם טופלו - נבקשכם להגיש בקשה עדכנית ורלוונטית לאחר פרסום כמפורט לעיל של עדכונים על שיפור במצב התחלואה והקלות בתנועה בתוך ישראל.

- להודעת רשות האוכלוסין וההגירה בדבר כללי כניסת זרים לישראל - נכון ליום 22.12.20 ועד ליום 1.2.2021 - לחצו כאן (החל מיום 22.12.20 ועד ליום 1.2.21 כניסת זרים, לא תאושר למעט במקרים המפורטים בקישור זה ובכפוף לקבלת אישור עליה לטיסה). 

- לידיעה המלאה והעדכנית באתר משרד הכלכלה ביחס לנסיעות עסקים- לחצו כאן

- לעדכון לחוזרים מחו"ל באתר פיקוד העורף- לחצו כאן

 עדכון מיום 20.1.2021: 
שימו לב כי המתווים המפורטים מטה אינם תקפים כרגע, עד להודעה חדשה

 

למנוע חיפוש מדינות ירוקות / אדומות - לחצו כאן

 

מתווה לכניסת אנשי/נשות עסקים ממדינות אדומות לישראל (עדכון מיום 29.10.2020)

נוהל זה מיועד עבור אנשי/נשות עסקים מחו"ל, שאינם אזרחי ישראל, המעוניינים להגיע לישראל ממדינות אדומות לזמן קצר (עד 4 ימים לכל היותר) על-מנת לקיים ביקור עסקי.


קישור לידיעה המלאה באתר משרד הכלכלה- לחצו כאן


שימו לב שהכניסה לישראל תתאפשר רק במקרים בהם מדובר בביקורים שתרומתם למשק חיונית, וחורגת מעבר לאינטרס שמייצג מגיש הבקשה.

אישור לבקשה חריגה שכזו יתקבל רק במקרים בהם לא ניתן לקיים את המפגש העסקי באופן וירטואלי וזאת על מנת לאפשר את המשך תפקודן התקין של החברות הישראליות ולמנוע פגיעה במשק בתקופת הקורונה.

תהליך הגשת הבקשה לאישור כניסה לישראל למטרות עסקים, כולל של שני שלבים:

 • איש העסקים הזר ימלא טופס- קישור להורדה
 • מנכ"ל, סמנכ"ל או מורשה חתימה מטעם החברה הישראלית המארחת, ימלא טופס בקשה בעברית- קישור להורדה

בין התנאים לקיום ביקור ממדינה אדומה - ככל שיאושר עקרונית:

 • ביצוע בדיקת קורונה (PCR) למבקר והצגת התוצאה השלילית.
 • הגבלת מספר המבקרים המאושרים להגיע מחו"ל במסגרת הבקשה.
 • קיום הביקור בתנאי קפסולה.
 • הגבלה על מספר האנשים שהמבקר/ים יורשו לפגוש בישראל.

הבקשות יבדקו על ידי משרד הכלכלה ורשות האוכלוסין וההגירה, ויאושרו על בסיס מספר קריטריונים מקצועיים, ובראשם כאמור מידת התרומה הכלכלית-משקית שיש לביקור מעבר לאינטרס הפרטני מצד החברה המבקשת, וזאת בשל רמת הסיכון הבריאותי הגבוה יותר, הטמונה בביקור של אורחים ממדינות אדומות.

הידיעה המלאה באתר משרד הכלכלה מפרטת למי מיועדת הבקשה, איך מגישים את הבקשה, מה קורה לאחר הבקשה, כיצד ניתן לערער במידה ובהקשה נדחית, מה קורה לאחר קבלת האישור והנחיות להתנהלות הביקור של איש/אשת העסקים בישראל.

 • נבקש להזכיר שבכל הנוגע לכניסת מומחים זרים יש ערוץ פעולה שעובד כבר זמן לא קצר ובנוסף ומתאפשרות גם פגישות עסקים בנתב"ג. למידע מעודכן באתר הלשכה לחצו כאן
 • כמו כן, להלן קישור למידע בנושא מדיניות הכניסה לישראל בתקופת הקורונה באתר רשות האוכלוסין שם מפרטים בין היתר מקרים שבהם תאושר באופן חריג ולאחר בחינה, כניסתם של זרים שאינם אנשי עסקים לישראל: לפרטים לחצו כאן

גם אנשי עסקים זרים שמגיעים לישראל ונהנים מפטור או הקלות בחובת הבידוד צריכים לקחת בחשבון שייתכן שכשישובו לארצם יידרשו בבידוד בגלל שמגיעים ממדינה אדומה (ישראל).

 

מתווה לכניסת אנשי/נשות עסקים ממדינות ירוקות לישראל ללא חובת בדיקה או בידוד (עדכון מיום 15.10.2020)

כחלק מהמאמץ לסייע לחברות ישראליות לשמר רצף תפקודי במהלך תקופה מאתגרת זו, משרד הכלכלה והתעשייה בשיתוף עם רשות האוכלוסין וההגירה, משרד הבריאות ומשרד החוץ, גיבש נוהל שיאפשר כניסת אנשי עסקים מחו"ל לישראל, ממדינות ירוקות, ללא צורך בבדיקה או בידוד.
נוהל זה מיועד עבור אנשי/נשות עסקים מחו"ל שאינם אזרחי ישראל, המעוניינים להגיע לישראל על-מנת לקיים ביקור עסקי שמשכו קצר מ-7 ימים.
הכניסה לישראל תתאפשר רק עבור ביקורים שתרומתם לחברות הישראליות או למשק חיונית, ורק במקרים בהם לא ניתן לקיים את המפגש העסקי באופן וירטואלי, זאת על מנת לאפשר את המשך תפקודן התקין של החברות הישראליות ולמנוע פגיעה בהן או במשק בתקופת הקורונה.
כמו כן, יאושרו רק מבקרים שלא שהוו במדינה אדומה במהלך 14 הימים שקדמו לטיסה לישראל. אם בדרך לישראל הגיע המבקר בטיסת מעבר (connection) דרך מדינה אדומה, אך לא יצא מגבולות שדה התעופה ולא שהה בשדה התעופה של המדינה האדומה מעל ל-12 שעות, לא ייחשב מעבר זה כשהייה במדינה אדומה.

 

לידיעה המלאה באתר משרד הכלכלה- לחצו כאן


הידיעה באתר משרד הכלכלה מכילה הפנייה ל-2 טפסים, אותם יש למלא במסגרת הגשת הבקשה לאישור כניסה לישראל למטרות עסקים:

 • טופס בקשה אותו ימלא איש/אשת העסקים מחו"ל. על החברה הישראלית לשלוח לינק זה לאיש/אשת העסקים מחו"ל המבקשים לבקר בישראל - לקישור ישיר לחצו כאן
 • טופס בקשה אותו תמלא החברה הישראלית (מנכ"ל, סמנכ"ל או מורשה חתימה) המעוניינת לארח איש/אשת עסקים מחו"ל - להורדה ישירה של הטופס לחצו כאן

הבקשות יבדקו על ידי משרד הכלכלה והתעשייה ורשות האוכלוסין וההגירה, ויאושרו על בסיס מספר קריטריונים מקצועיים.

הידיעה המלאה באתר משרד הכלכלה מפרטת גם את הקריטריונים להמלצה לאישור כניסה לישראל, איך מגישים את הבקשה, מה קורה לאחר הבקשה, כיצד ניתן לערער במידה ובהקשה נדחית, ומה קורה לאחר קבלת האישור.

 

מידע כללי

ישראלים (לא רק אנשי עסקים) שחוזרים מ"מדינות ירוקות" פטורים מחובת בידוד בכפוף למילוי הצהרה וקבלת אישור ממשרד הפנים.

קישור למנוע חיפוש מדינות ירוקות המתעדכן באתר משרד הבריאות- לחצו כאן

 • כל הנוסעים יחויבו למלא הצהרת בריאות מקוונת, טרם כניסתם לטרמינל בישראל או עלייתם למטוס בחו"ל, באתר האינטרנט של משרד הבריאות - קישור להצהרה
 • למידע והנחיות לטסים לישראל וממנה – לקישור לחצו כאן
 • לשאלות נוספות על תהליך הטיסה – לקישור לחצו כאן
 • הנוסעים מתבקשים לעטות מסכה ולשמור על כללי הריחוק החברתי גם במדינות היעד.

 

צריך לקחת בחשבון שההתייחסות כאן היא לדרישות הישראליות, אין בכך כדי לתת מענה לאפשרויות הכניסה של ישראלים למדינות שונות וכל מדינה קובעת מדיניות שונה שגם משתנה מעת לעת. כך שמי שמעוניין לצאת מישראל צריך לבדוק פרטנית לפני כן, מה צפוי לו בכניסה לאותה מדינה.

אם יש צורך עסקי דחוף, ניתן להיעזר במחלקה הבינלאומית שלנו, שתנסה להסדיר לפני הטיסה אישור כניסה ללא בידוד לאותה המדינה מול הנציגות של אותה מדינה בישראל – לפניות בנושא זה:


*הסיוע ינתן לחברי לשכת המסחר בלבד, בפנייתכם צרפו שם החברה וח.פ.

למידע נוסף בתחום זה