פורסמו ברשומות תקנות הטלגרף האלחוטי (פטור מרישוי), התשפ"א-2021

מ"מ שר התקשורת בני גנץ חתם על תקנות הטלגרף האלחוטי (פטור מרישוי), התשפ"א- 2021, אשר פורסמו ברשומות ביום 3.3.2021 

קישור לפרסום התקנות ברשומות- לחצו כאן

קישור למסמך יישום ההקלות בשחרור ציוד אלחוטי מהמכס- לחצו כאן

 

עדכון מיום 1.6.2021: התקבלה ההבהרה הבאה מפי ילנה בסקיס, מנהלת תחום בכיר ציוד קצה, אגף בכיר רישוי במשרד התקשורת ביחס לציוד התקשורת הנכלל בתקנות הפטור מרישוי הכולל רכיבים הנוספים לרכיב התקשורת האלחוטי (כלומר נוספים לרכיב ה-WIFI): מכשירים כמו לפטופ שמיובאים כשהם כוללים רכיבי סלולר למשל, פטורים מאישור של משרד התקשורת בהתאם לתקנות הפטור (ללא התייחסות לרכיב סלולרי). הדבר נכון לגבי כל הרכיבים הנוספים שאינם WIFI הנכללים במכשירים המפורטים בתקנות הפטור מרישוי בלבד. שימו לב- יבוא כרטיסי רשת כן מחייבים בהוצאת אישור התאמה ממשרד התקשורת.

 

עדכון מיום 15.3.2021: איריס סעדון, מנהלת תחום בכירה סיווג וחוקיות היבוא במינהל המכס שלחה היום (15.3) את מסמך יישום התקנות הטלגרף האלחוטי (פטור מרישוי), התשפ"א- 2021 אל בתי המכס, ואנו מקווים כי התקנות יישומו בעת שחרור הציוד מהמכס מעתה ואילך. באם הינכם נתקלים בקשיים לשחרר ציוד תקשורת שנכלל בתקנות (ראו רשימה במסמך היישום), אנו צרו קשר עם מירב קפלן, סגנית מנהל אגף יבוא מכס ותקינה בלשכת המסחר, 03-5631116 meravk@chamber.org.il

שימו לב כי צו יבוא חופשי טרם עודכן בהתאם (הממונה על חוקיות היבוא במשרד הכלכלה פועל כעת לתיקון מתאים של צו יבוא חופשי). נעדכן בידיעה זו כאשר צו יבוא חופשי יעודכן.

 

תקנות פטור מרישוי מרכזות בדבר חקיקה אחד, למען הפשטות והאחידות, את הפטורים השונים שניתנו בעבר. נסביר כי כל מכשיר תקשורת אלחוטי חייב באישור (המכונה "אישור התאמה" הנגזר מצו הטלגרף האלחוטי- אי תחולת הפקודה), כאשר ישנם מוצרים המחייבים גם רישיון סחר או רישיון הפעלה. לדוגמא, תדר ייחודי לאמבולנסים המצריך רישוי.

 

כעת, מורחב הפטור שנקבע ביחס למכשירים אלחוטיים מסוגים שונים בייבוא אישי בלבד, ונקבע כי מכשירים אלה (שחלקם מפורטים מטה) יהיו פטורים מהצורך להוציא אישורי התאמה גם בייבוא מסחרי. כך, בהמשך לפטורים שניתנו בעבר מהצורך להוציא אישורי התאמה ליבוא מסחרי למכשירי Bluetooth ו-GPS, סל המוצרים בעבורם יינתן פטור מאישורי ההתאמה ביבוא מסחרי מורחב כעת, וכולל, בין היתר:

 • מקלט טלוויזיה;
 • קורא ספרים אלקטרוני (e-book);
 • מחשב לוח (Tablet);
 • מחשב נייד או מחשב נישא;
 • מחשב שולחן (Desktop);
 • ציוד היקפי למחשב (עכבר, מקלדת);
 • צג מחשב;
 • מזרים וידאו (Streamer), שמתקיימות בו הוראות הדירקטיבה האירופיתRadio Equipment Directive (2014/53/EU) , והוא נושא סימון CE המעיד על כך
  ועוד.

בנוסף, במסגרת פרסום זה, בוטל צו הטלגרף האלחוטי (אי תחולת הפקודה) משנת 1982 +1983.

 

אנו ממתינים כעת לפרסום ברשומות של תקנות הטלגרף האלחוטי (אישורי התאמה), התשפ"א-2021- הכוללות פירוט נרחב של הדרישות והחובות החלות על יבוא ציוד תקשורת אלחוטי ומכילות את כלל ההחלטות של ועדת התדרים, לצד הסבר מקיף אודות מפרטים טכניים, אפשרות להנפיק אישור על סמך אישור ועוד. כל זאת תוך התאמה להתקדמות הטכנולוגית העולמית ופתיחת תחומי תדרים שלא היו מותרים ביבוא לישראל בעבר, בעבור שורה ארוכה של מוצרים.

נעדכן בידיעה זו כאשר תקנות אישורי ההתאמה יפורסמו גם הן ברשומות.

 

 • לידיעה המלאה המסבירה אודות תקנות אישורי ההתאמה- לחצו כאן
 • למצגת של משרד התקשורת המסבירה את תקנות הפטור מהרישוי ותקנות אישורי ההתאמה- לחצו כאן
למידע נוסף בתחום זה