עופר א. לידסקי | מנכ"ל ומייסד טרהסייף בע"מ | מאמרי דעה | 25/11/2013

על ההבדלים בין גיבוי מידע לביטוח אובדן מידע

מנהלים ובעלי עסקים רבים מבלבלים בין המשמעות של גיבוי מידע וביטוח אובדן מידע. פעמים רבות מצאתי את עצמי יושב מול לקוח, מנהל ארגון, ומסביר לו מדוע יש צורך אמיתי לביצוע גיבוי על בסיס יומי למידע הארגוני ובנוסף לכך יש לדאוג גם לפוליסת ביטוח אובדן מידע לעסק, שנותנת מענה אחר.

גיבוי המידע העסקי הינו תהליך חשוב ביותר שבא לתת מענה על רוב סוגי המקרים של אובדן מידע. העלויות הכרוכות סביב הפעלת מערכת גיבוי תקינה או תשלום לחברה מקצועית שתבצע את הגיבוי הינן זעומות ביחס לתמורה המתקבלת. בכל מקרה של אובדן מידע שבו לא היה גיבוי תקין ומידע אבד ישנו נזק אמיתי ששיעורו גדול בהרבה מההוצאות על גיבוי.

מספיק שנמחק קובץ דוחות חשוב שזמן הכנתו ארך מספר ימים והנזק הישיר לארגון הינו בשעות עבודה יקרות של הקלדה מחדש או כתיבה מחדש של הדוח שנעלם. מקרה זניח וקטן כזה עלול לעלות לארגון בסכום הגדול בהרבה מעלות גיבוי המידע הנ"ל.
 
אינני סוכן ביטוח או יועץ ביטוח, אך ידוע לי כי פוליסת ביטוח אובדן מידע באה לתת מענה למקרים בהם מידע חשוב נעלם. חברת הביטוח תכסה את עלויות שחזור המידע או הקלדת המידע מחדש בהתאם לתנאי הפוליסה. על מידע שאבד לעולמים ולא ניתן לשחזר אותו או להקלידו מחדש, לא תתקבל כל תמורה.
 
חשוב ביותר לציין שעל מנת לעמוד בתנאי פוליסת הביטוח דורשת חברת הביטוח שבית העסק ידאג לגיבוי יומי תקין ושוטף וזאת על מנת להקטין את הסיכויים של אובדן המידע. דרישות חברת הביטוח הינן לגיטימיות אך בפועל עסקים וארגונים רבים אינם עומדים בתנאי הפוליסה אותה הם משלמים וברגע האמת חברת הביטוח תבדוק נתונים אלו ולא תשלם את הנזקים לשחזור המידע.
 
פעם פגשתי סוכן ביטוח ותיק שאמר לי משפט חכם ביותר: "פוליסת הביטוח זה הנייר שאתה צריך כדי להיות מסודר ושקט. גיבוי זה מה שיציל אותך באמת ברגע של אובדן מידע. שום פוליסת ביטוח לא תחזיר לך את המידע שאיבדת...", ולכן אנו מסיקים כי בראש סדר העדיפיות של מנהל הארגון או מנהל המחשוב זה לדאוג שיהיה גיבוי תקין על בסיס יומי שדואג לכך שהמידע העסקי החשוב ימצא במקום בטוח נוסף מחוץ לארגון.
 
אני מציע לכל המנהלים לבצע בדיקה בארגון שלהם כיצד מבוצע נושא הגיבוי והאם המידע שהם מייצרים ועובדים עליו מגובה ולא נמצא בסכנה. כמו-כן, מומלץ להתייעץ בסוכן ביטוח או יועץ ביטוחי בכל הנוגע לפוליסת ביטוח אובדן מידע לארגון שלך.
 
לסיום, מובן כי גיבוי מידע זה לא ביטוח, וביטוח זה לא גיבוי. יש צורך להבין את המענה שכל אחד מהם נותן לארגון ולהשתמש בו באופן הנכון.
 
הכותב הינו מייסד ומנכ"ל חברת TerraSafe העוסקת (כשבע שנים) במתן שירותי גיבוי מקצועיים לעסקים קטנים ובינוניים.
טרהסייף בע"מ – www.terrasafe.co.il , ofer@terrasafe.com 
מאמר זה התפרסם לראשונה בעיתונות המקצועית של אנשים ומחשבים.

למידע נוסף בתחום זה
המידע המפורסם כאן הועבר במלואו על ידי המפרסם והינו באחריותו הבלעדית של המפרסם. ללשכת המסחר אין ולא תהיה שום אחריות, לנכונות המידע המפורסם ו/או לטיב השרות של העסק האמור.
המאמרים באתר זה משקפים את דעתו של כותבם ואין בהכרח חפיפה בינם לבין עמדות איגוד לשכות המסחר. במאמרים ו/או בידיעות ו/או בכל חומר אחר באתר אין משום המלצה או חוות דעת לפעילות או להימנעות מפעילות. קבלת החלטה כלשהי על סמך מידע כלשהו המופיע באתר הינה על אחריות המשתמש באתר בלבד.