עו"ד גיל נדל, גלעד פז | מאמרי דעה | 13/12/2012

רשות שדות התעופה אינה רשאית לגבות דמי סבלות בטיסות ללא כבודה

לאחרונה, הכריע בית המשפט המחוזי בתל אביב כי רשות שדות התעופה אינה רשאית לגבות אגרת סבלות בגין טיסות יומיות מטורקיה לישראל ביחס לנוסעים שלא הביאו עימם כבודה. 

עובדות המקרה וטענות הצדדים:
חברת cordenon airlines מטורקיה, המפעילה קו של טיסות יומיות מטורקיה לישראל ובחזרה, טענה שמכיוון שהנוסעים בטיסותיה מגיעים ללא כבודה, אלא רק עם מטען יד, רשות שדות התעופה אינה רשאית לגבות במקרה זה אגרת סבלות שכן לא ניתן שירות סבלות בפועל. 
התקנות הרלוונטיות קובעות כי על מנת לקבל פטור מאגרת סבלות, על חברת התעופה להודיע לרשות שדות התעופה מראש כמה נוסעים יגיעו ללא כבודה.
עיקר הויכוח בתיק זה עסק בשאלה האם על חברת התעופה להעביר רשימה שמית של הנוסעים או שהיא יכולה להסתפק באמירה כי כל הנוסעים בטיסה מסוימת יגיעו ללא כבודה, כדי לקבל את הפטור מתשלום האגרה.  
רשות שדות התעופה טענה כי על פי התקנות יש למסור רשימה שמית של הנוסעים ומכיוון שחברת התעופה הטורקית לא פעלה כך, עליה לשלם את האגרות.
 
פסיקת בית המשפט:  
בית המשפט קיבל את טענת חברת התעופה הטורקית וקבע כי הפרשנות לתקנות האגרות הינה כי די בהודעה על כך שכל הנוסעים הם ללא כבודה ואין צורך בהודעה לגבי שמם.   
לכן, קבע בית המשפט כי חברת התעופה הטורקית זכאית להגיש תביעה להחזר כל הכספים שנגבו מאז שנת 2007 ועד היום, במקרים בהם הנוסעים הגיעו ללא כבודה וניתנה הודעה מראש לרשות שדות התעופה כי כל הנוסעים הינם ללא כבודה.  
בנוסף, חויבה רשות שדות התעופה לשלם לחברת התעופה הטורקית הוצאות הוצאות משפט ושכ"ט עו"ד בסך של 20,000 ש"ח.
 
[ה.פ. (מחוזי ת"א) 45516-06-11 cordenon airlines ואח' נ' רשות שדות התעופה, השופטת אביגיל כהן. פסק-דין מיום 6.11.12. לחברת התעופה- עו"ד רזיאל יוסף. לרשות שדות התעופה- עו"ד נורית טביב ועו"ד ארז שטיינברג מפרקליטות מחוז ת"א-אזרחי].
 
* עו"ד גיל נדל הכותב הינו עורך דין העוסק בדיני יבוא ויצוא, מסים עקיפים, דיני סחר חוץ, הובלה ושילוח בינלאומי וקנין רוחני, ומשמש כיועץ המשפטי של לשכת סוכני המכס והמשלחים הבינלאומיים – תל אביב. ניתן להוריד מאמרים נוספים פרי עטו של עו"ד גיל נדל באתר האינטרנט: www.nadel-law.co.il 

למידע נוסף בתחום זה
המידע המפורסם כאן הועבר במלואו על ידי המפרסם והינו באחריותו הבלעדית של המפרסם. ללשכת המסחר אין ולא תהיה שום אחריות, לנכונות המידע המפורסם ו/או לטיב השרות של העסק האמור.
המאמרים באתר זה משקפים את דעתו של כותבם ואין בהכרח חפיפה בינם לבין עמדות איגוד לשכות המסחר. במאמרים ו/או בידיעות ו/או בכל חומר אחר באתר אין משום המלצה או חוות דעת לפעילות או להימנעות מפעילות. קבלת החלטה כלשהי על סמך מידע כלשהו המופיע באתר הינה על אחריות המשתמש באתר בלבד.