עו"ד אוריאל לין ליו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת: על הוועדה להבהיר כי לא הייתה כוונה לבטל את השימוש בכרטיסי המתנה (GIFT CARD) המקובלים בישראל

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה אל חה"כ רחל עזריה יו"ר ועדת הרפורמות של הכנסת, בדרישה כי הוועדה בראשותה תתכנס כדי להבהיר כי חוק שירותי תשלום התשע"ט-2019, שעבר לאחרונה בבהילות רבה בכנסת, לא הייתה לו כוונה לחסל את השימוש בכרטיסי המתנה למיניהם, אותם נהוג להעניק לעובדים בחגי ישראל ובאירועים נוספים.

יצוין כי חוק שירותי תשלום, התשע"ט-2019, נדון בוועדת הרפורמות במשך 12 דיונים. תכליתו העיקרית של החוק ראויה. עם זאת, לפני פיזור הכנסת, הוועדה האיצה את הדיונים בחוק, ולא נבחנו חלופות אפשריות לשימוש בכרטיסי המתנה (GIFT CARD).

 

לדברי לין, "החוק יגרום לבעיית אמת בכך שהכליל כרטיסי מתנה (GIFT CARD), תווי קניה חד-פעמיים (לרבות חלק מהכרטיסים הנטענים הרב-פעמיים), תווי שי וכדומה. התוצאה -  מי שמנפיק GIFT CARD יחויב בכריתת הסכם עם המשלם, יחויב בחובות זיהוי ושאר ההגנות הצרכניות, מה שעשוי להביא בפועל להכחדתם של תווי הקניה."

 

לין מבהיר בפנייתו כי "החוק אף מונע את גמישות המעסיקים וועדי עובדים בהענקת שי בסכום קטן בהרבה מהסכום המותר לתת במזומן ללא זיהוי, מה שהתפתח וניתן באופן מסורתי לעובדים לקראת קניותיו לחג. מדובר במסגרת שהיא חלק בלתי נפרד מיחסי העבודה במשק, המאפשרת הענקת מתנה תוך שיקול דעת רחב לעובד, ועל כן יש להחריג את כרטיסי המתנה מהחוק עד אשר ימצא פתרון ריאלי."

 

"הפתרונות החלופיים שנדונו בוועדה, בכללם אפליקציות תשלום למיניהן אינן מהוות פתרון. חיסול כרטיסי המתנה יפגע בעיקר בציבור המבוגר שאינו נגיש בידע ובאמצעים דיגיטליים."

 

יצוין כי פנייתו של לין נשלחה אף אל שרגא ברוש נשיא התאחדות התעשיינים, אבי ניסנקורן יו"ר הסתדרות העובדים הכללית ויואב שמחי יו"ר ההסתדרות הלאומית.

למידע נוסף בתחום זה