דרישה ממנהל המכס לפתוח בחקירה : האם ביטוחי מס ביבוא אישי מסייעים להתחמקות מתשלום מס כחוק?

בעקבות פרסום על כך שחברות ישראליות מציעות לרוכשים בייבוא אישי מאתרי סחר בינ"ל, ביטוח מס למשלוח מעל 75%, אם יידרש תשלום מסים, אנו מבקשים מהמכס לפתוח בחקירה כדי לבחון האם לא מדובר בעידוד לאי תשלום מס ו/או עבירה על חוקי המס של ישראל.

בתאריך 19/03/18 שודרה בערוץ 12 התכנית "חי בלילה" ובה כתבה שעסקה בתחום הרכישות המקוונות של הציבור הישראלי מאתרי הסחר הבינלאומיים. הכתבה חשפה כיצד מנצלות חברות ישראליות את תת האכיפה הקיימת בתחום הייבוא האישי על מנת להסיט אליהן משאבים באמצעות "ביטוח/מגן מס" לציבור הרוכשים, שהיו צריכים להיכנס לקופת המדינה.

 

לנוכח הממצאים, פנה עו"ד שלומי לויה, היועץ המשפטי של איגוד לשכות המסחר, אל אבי ארדיטי מנהל המכס, וביקש ממנו לפתוח בחקירה כדי לבחון האם לא מדובר בעידוד לאי תשלום מס ו/או עבירה על חוקי המס של ישראל.

 

להלן עיקרי הדברים מהמכתב שנשלח:

"כך עובדת שיטת ביטוח המס הפסולה: אותן חברות ישראליות מציעות לרוכשים לרכוש אצלן סוג של "ביטוח מס" בגין הרכישות המקוונות בחו"ל (מעל 75$ ארצות הברית) – אם יידרש תשלום מיסים בגין אותה חבילה, אותן חברות ישראליות תשלמנה בפועל את כל המיסים הנדרשים. הצרכן כבר "קנה" מראש את ה"סיכון" שיידרש לשלם מיסים ולא יידרש לכל תשלום נוסף.

 

אם החבילה תשוחרר ללא דרישה לתשלום מיסים, למרות שהייתה אמורה להיות ממוסה על פי דיני המס בישראל, הצרכן הישראלי שילם לאותן חברות ישראליות רק את עלות "ביטוח/מגן המס" שהוא נמוך כמובן משיעור המיסוי שהיה אמור לשלם בפועל לקופת אוצר המדינה עבור החבילה שהזמין. פעולה זו נוגדת באופן מובהק את תקנת הציבור ולטעמנו מתנוסס מעליה דגל שחור של אי חוקיות.

 

נוכח האמור לעיל, נבקשך לפתוח בבדיקה וחקירה מידית של אותן חברות ישראליות על מנת לבחון:

  • האם לא דבק כתם פלילי בהתהלות זו של אותו "ביטוח/מגן מס"
  • האם אין בהתנהלות זו משום תמרוץ פסול להתחמקות מדיווח ותשלום מס כחוק
  • בחינה מחדש של מכלול נוהלי העבודה בעת שחרור משלוחים בייבוא אישי, כך שאפשרויות התחמקות ממס תיבלמנה".

 

לצפייה במכתב המלא

למידע נוסף בתחום זה