הצעת "חוק המבצעים" תפגע בבעלי העסקים בישראל

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, פנה אל שר הכלכלה, חה"כ אלי כהן, בדרישה למשוך מוועדת הכלכלה של הכנסת את הצעת החוק לתיקון חוק הגנת הצרכן (תיקון מס' 54) (מכירה מיוחדת), הידועה לציבור בשם 'הצעת חוק המבצעים' ואמורה לטפל בהורדות מחירים, הוזלות ומבצעים הנערכים במגזר הקמעונאי.  

'הצעת חוק המבצעים' כוללת שורה של הכבדות רגולטוריות על העסקים:

  • ההצעה מחייבת כל עוסק לקבע מחיר רגיל למשך לא פחות מ- 30 יום לפני תחילת המבצע (ובמידה והמחיר ירד בתקופה זו - לקבע את המחיר הנמוך כמחיר הייחוס למבצע), ההצעה מגבילה עוסק להחזיק במבצע למשך מקסימום 45 יום, ההצעה מחייבת בחינה שנתית לפיה משך הזמן בו נמכר המוצר במחיר מבצע לא יעלה על משך הזמן בו נמכר במחיר רגיל.  פרקי זמן בלתי סבירים אלו מגבילים את יכולתם של העוסקים להתנהל ולהגיב לדינמיות של השוק, כמו גם להתפתחויות גלובליות.
  • עוסקים לא יוכלו למשוך לקוחות ולצאת במבצע לקראת חג כלשהו, רק מהטעם שלא החזיקו ב"מחיר הרגיל" משך 30 יום קודם לכן.
  • גם עוסק אשר נקלע לקשיים ומבקש לשפר את תזרים המזומנים, משולל יכולת וחירות לקבוע הורדת מחירים גורפת למשך 60 יום. ברור כי בשני המקרים הללו הצרכן היה יוצא נשכר מהורדת המחירים. 

 

הצעת החוק אף תפגע בציבור הצרכנים: הטלת חובות כה מכבידות תביא בסופו של יום לכך שהעוסקים יחששו להפר את החוק ולהיחשף לעיצומים כספיים משמעותיים ועל כן יימנעו מנקיטה במבצעים - דבר אשר יוביל לפגיעה בצרכן הסופי. זו הצעה שתרומתה היחידה לצרכן תהיה הגברת יוקר המחיה, בניגוד למאמצי הממשלה להיאבק בתופעה זו. 

 

למידע נוסף בתחום זה