איגוד לשכות המסחר לקראת פסח 2019: גידול של כ-19% ברשתות השיווק; גידול של כ-2.5% במשרות שכיר

במהלך החודש בו חל חג הפסח הקרוב צפוי גידול של כ- 19% במכירות רשתות השיווק  השונות (לפחות 3 חנויות השייכות לאותה רשת והמוכרות מוצרים מכל ענפי המסחר כולל מזון), בהן מזון, הלבשה, מוצרי חשמל וריהוט לבית וכלי בית; זאת בדומה לחמש השנים האחרונות. כך עולה מסקירה שערך אגף כלכלה ומסים באיגוד לשכות המסחר לקראת חג הפסח, אשר בחנה את התנהגות מדדי המכירות של הרשתות בשנים 2014 – 2018.

מהסקירה עולה עוד כי שנת 2019 צפויה להיות דומה לממוצע ברשתות השיווק ותשקף עלייה (לעומת החודש הקודם) של כ- 15% ברכישת מזון , עליה של כ 23% ברכישת מוצרי הלבשה והנעלה, עליה של 101% ברכישת כלי בית, ועלייה של כ 34% ברכישות מוצרי חשמל וריהוט לבית.

 

כלכלני האיגוד מציינים כי מסקירת השנים 2014 - 2018 עולה כי לעומת גידולי הרכישות בחודש החג, הרי שבחודש שלאחריו נרשמות ירידות ברכישות ברשתות השיווק : ירידה של כ- 7% במכירת המזון, ירידה של כ 17% במכירת מוצרי הלבשה והנעלה, ירידה של כ 23% במכירת מוצרי חשמל וריהוט לבית וירידה של כ- 56% ברכישת כלי בית ומטבח.

 

בנוסף, במהלך החודש בו חל חג הפסח הקרוב צפוי גידול ממוצע של כ- 2.5% בכמות המשרות בענפי המסחר, האוכל והאירוח, שהם כ- 17,000 משרות נוספות. כך עולה מבדיקה של אגף כלכלה ומסים באיגוד לשכות המסחר. בדיקה זו בחנה את השינוי במשרות השכירים בחמש השנים האחרונות.

 

בענף שירותי האירוח והאוכל, הכולל בתי מלון, אכסניות, מסעדות ושירותי אוכל, בתי קפה ופאבים, קיוסקים, אולמות אירועים ושירותי קייטרינג, שרושם עליה ממוצעת של 5% בכמות המשרות בחודש החג, שהם ממוצע של כ- 10,500 משרות, צפויה להירשם ירידה של 1% במספר המשרות בחודש שלאחר חג הפסח, שהם כ- 2,200 משרות.

 

מהבדיקה עולה עוד כי ענף המסחר הסיטונאי והקמעונאי רושם בתקופת הפסח גידול ממוצע של 1.4% בכמות המשרות, שהם כ- 6,500 משרות בממוצע, לעומת ירידה של כ- 0.4% בחודש שלאחר החג, של כ- 1,900 משרות.

 

עו"ד סיגל סודאי, מנהלת האגף ליחסי עבודה באיגוד לשכות המסחר, פרסמה מידע למעסיקים בדבר העסקת עובדים בתקופת חג הפסח: "זכויות העובדים בחג, נקבעות על פי מספר הסדרים שונים, חוקי עבודה, הסכמים קיבוציים או אישיים, צווי הרחבה או נוהג במקום העבודה. יש לפעול בהתאם להסדר שחל על מקום העבודה. מקום עבודה, שחלים בו מספר הסדרים במקביל, יפעל על פי ההסדר שמיטיב עם העובד. "

 

לזכויות עובדים בחג הפסח ה'תשע"ט לחצו כאן

 

למידע נוסף בתחום זה