נשיא איגוד לשכות המסחר מתריע: פטור מתשלום מע"מ על מוצרי מזון או הטלת פיקוח על מחיריהם הוא שגיאה חמורה.

אסור ללכת בדרך הסלקטיבית של פטור ממעמ או הטלת פיקוח מחירים על רשימה סגורה של מוצרים אלא, לפתוח לתחרות אמיתית את כל מוצרי המזון בישראל"

"הענקת פטור מתשלום מע"מ על מוצרי מזון הינה שגיאה חמורה, לא רק במונחי הפסד כספי אלא גם במובן שמהלך זה לא יביא להוזלה אמיתית של מוצרי המזון, שכן הוא יצמצם את התחרות בענף". כך אמר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר.

לדבריו, אסור ללכת בדרך הסלקטיבית של פטור ממע"מ או הטלת פיקוח מחירים על רשימה סגורה של מוצרים אלא, לפתוח לתחרות אמיתית את כל מוצרי המזון בישראל וזה יכול להיעשות בשני שלבים:
1.  ביטול מיידי של כל מכסי המגן על יבוא מוצרי מזון וחומרי גלם למזון.
2. תכנית הדרגתית לצמצום מכסי המגן הדמיוניים על יבוא גידולים חקלאיים כמו המכס על יבוא שום - 340%; בצל - 298%; תמרים - 560%; תפוחי עץ - 438% , ובמקביל תמיכה ישירה של סובסידיות לחקלאים.

"מעבר ממכסים ברמה דרקונית לסיוע ישיר ימומן על ידי משלמי המסים בהתאם לעקרונות המיסוי הפרוגרסיבי בישראל, ויקל על השכבות החלשות, הנושאות כיום בעיקר נטל עלות מחירי מוצרי המזון."

לדברי לין, שכיהן בעבר גם בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, "אם מישהו סבור שניתן להוריד את מחירי המזון בדרך של ביטול מע"מ או שיטת פיקוח ללא ביטול של מכסי המגן הדרקוניים - הוא פשוט הוזה."
 
מצ"ב נספח: שיעורי מכס גבוהים יחסית ביבוא מוצרי מזון בריאים
למידע נוסף בתחום זה