שווי מכירות הפירות היבשים בט"ו בשבט: כ-400 מיליון ש"ח

שוק הפירות היבשים נאמד בכ-3 מיליארד ש"ח בשנה. בתקופת חג ט"ו בשבט חל גידול של כ-50% בצריכת פירות יבשים, ביחס לחודש רגיל בשנה, כך מסרו היום חברי ענף המזון באיגוד לשכות המסחר.

ענף המזון באיגוד לשכות המסחר צופה כי נתוני מכירות הפירות היבשים לקראת ט"ו בשבט שייערך מחר יסתכמו בכ-400-350 מיליון ש"ח. כ50%-70% ממשקי הבית יקנו פירות יבשים כלשהם לקראת ט"ו בשבט, כאשר הפירות המבוקשים ביותר הם תמרים, אגוזים ושקדים.
 
ורד ויוסי מצפי מ"משה מצפי שיווק מזון" באיגוד לשכות המסחר דירגו את מדרג הפירות היבשים לפי פופולאריות בתקופת ט"ו בשבט:
 
1. תמרים, אגוזים
2. שקדים
3. שזיפים וצימוקים
4. משמש
5. פירות מסוכרים
 
לדברי ורד מצפי, בעשור האחרון אנו עדים למגמה של חזרה לטבע ורצון גובר והולך לעשות בחירות מושכלות ביחס למזון שאנו מכניסים לפינו. "אם לפני עשר שנים כמעט אף אחד לא ידע מה זה רו-פוד, כיום זהו ביטוי שגור ודרך חיים של רבים."
 
"בשנה האחרונה רבע מהישראלים הפחיתו את צריכת הבשר היומיומית שלהם," הוסיפה, "10% מהם הפכו לצמחונים ו-5% מגדירים את עצמם כטבעונים. מאורח חיים נישתי, טבעונות הפכה לטרנד מוביל, ועשרות מסעדות ובתי קפה למדו להכניס מנות טבעוניות לתפריטיהן."
 
הרצון לאכול בריא ולהפחית או להפסיק צריכת מזון מן החי, הוביל רבים להרכיב תפריטים משודרגים, הכוללים חלבונים המגיעים מן הצומח. קשת רחבה של אגוזים שמהם ניתן להפיק חלב ומוצריו (חלב שקדים, גבינת קשיו, מקדמיה וכדומה). 
 
עולם הפירות היבשים מספק לנו גם את הצורך למתוקים: במקום לאכול ריבוע שוקולד נאכל אגוז עטוף בתמר מג'הול, ובמקום חטיפים מעובדים, רבים יעדיפו אגוזי לוז וקשיו.
 
כתוצאה מכך, ענף המזון באיגוד עד לעלייה במכירות של מוצרים דלי או נעדרי סוכר וחומרים משמרים כגון חמוציות, מנגו, אננס טבעי, משמש טבעי ודומיהם. גם קרנם של המוצרים היקרים והפחות שכיחים, כדוגמת אגוזי ברזיל, מקדמיה וקשיו, עלתה, ורבים מכניסים אותם קבוע לסל המצרכים בתור מרכיבים בתפריט.

לדברי אבנר יוסף מאג"מ סחר, ענף המזון של האיגוד: "מוצרים רבים שהיו נפוצים בתפריטיהם של אבותינו וכמעט נכחדו, כגון לוביה אדומה, סוגי שעועית למיניהם או קינואה (שהיתה נפוצה אצל אבות אחרים), פתאום מופיעים במרץ מחודש כמרכיבים למאכלי גורמה, תבשילים יומיומיים או גרסאות עדכניות לאוכל של סבתא."
 
"מגמה זו של שימוש בכל הטוב של הטבע הינה מבורכת ולתועלת הציבור." סיכמה ורד מצפי.
 
חג ט"ו בשבט בריא וטעים!

למידע נוסף בתחום זה