איגוד לשכות המסחר עתר לבג"צ נגד רשות המסים וועדת הכספים של הכנסת, בעניין העלאת המס על שמנים לרכב

היום 20.1.2022 הוגשה עתירה לבג"צ (בג״צ 515/22) מטעם איגוד לשכות המסחר, איגוד המוסכים בישראל ו-7 עותרים נוספים העוסקים בייבוא ושיווק שמני סיכה, כנגד רשות המסים ו-ועדת הכספים של הכנסת, בעניין התיקונים לצו תעריף המכס ולצו הבלו על דלק.

העותרים מבקשים מבית המשפט לבטל את התיקון המטיל מס או לחילופין לשנות את המתווה.

17.1.2022 נכנסה לתוקף הרפורמה בעניין השמנים והממסים אשר מטילים מס בלו ומס קניה על שמני סיכה מסוגים שונים, כולל שמני ממסרה ושמנים הידרואליים. גובה מס על השמנים עומד על כ 3,000 ₪ לליטר. מטרת התיקון לצווים הללו, כך לפי רשות המסים, היא לסגור פרצה הנוגעת לפעילות עבריינית בהקשר למהילת דלקים, כאשר הטענה היא שאותם שמנים משמשים את העבריינים למהילת דלקים וערבובם.

לטענת העותרים, במקום לבצע אכיפה ממוקדת ולהרתיע עבריינים, החליטה רשות המסים לבחור בדרך הקלה ולהטיל מס גורף על שמני הסיכה על כלל המשק, באופן שבו היבואנים, היצרנים המקומיים, העוסקים במלאכה - התעשייה המקומית והמוסכים, והציבור כולו, סופגים את נטל המס האגרסיבי. במילים אחרות, לטענת העותרים, במקום שהמדינה תקל על הציבור ותבצע עבודת אכיפה כלפי קבוצת מיעוט עבריינית שולית, היא בחרה להטיל עונש קולקטיבי על כלל הציבור.

כיומיים לפני אישור הצווים הביאה רשות המסים מתווה לאישור ועדת הכספים, שאמור לתת פטור מתשלום המס ליבואנים ויצרנים המקומיים, אך המתווה התברר, לטענת העותרים, כבלתי יעיל ובלתי ישים וממילא לא הועמד לביקורת הציבור.

בנסיבות הללו, פנו יבואני שמנים שונים לבית המשפט העליון בעתירה דחופה, על מנת להביא לביטול התיקון המטיל מס על שמני הסיכה, ולחילופין - לשינוי המתווה כך שניתן יהיה ליישמו בפועל.

את העתירה הגישו עורכי הדין גיל נדל, שירית נקר ורנון גורטנשטיין ממשרד עורכי הדין גולדפרב זליגמן ושות'.

לדברי עומר סלע, מנהל תחום הרכב באיגוד לשכות המסחר, "פנינו לבג"צ לקבלת סעד משפטי דחוף, מאחר וכל פניותינו לרשות המסים למניעת הטלת המס השגוי והמסורבל על שמנים המשמשים לרכב ולתעשייה לא נענו או שקיבלו מענה בלתי מספק. המס הוטל כביכול על מנת לצמצם את התמריץ הכלכלי למהילת דלקים בשל אוזלת היד של מערכת אכיפת החוק כנגד עבריינות במשק הדלק. אלא שהוא הוטל על שמנים מוגמרים לרכב, לתעשייה, לבנייה, לחקלאות ולשימושי משק רבים נוספים תוך ייקור עלויות שלא לצורך ותוך הטלת עונש קולקטיבי דווקא על שומרי החוק. מדובר בתשומות מרכזיות לתחזוקה ולתפעול של כלים וציוד ממוכן, שמבחינת תכונותיהן הכימיקליות והפיסיקליות, מבחינת מחירן או מבחינת אופן אריזתן כלל אינן יכולות לשמש כתחליפים בלתי חוקיים לדלק או שאין כל התכנות כלכלית לכך. הגם שבמתווה המס הוכנסו מספר פרמטרים האמורים להקנות פטור מהמס בגין עמידה בקריטריונים כימיקלים ופיסיקליים, הרי שנפלו טעויות וכשלים בניסוח הצווים עליהם התרענו מבעוד מועד, ואלו צפויים להפוך את קבלת הפטור למשימה מסורבלת עד בלתי אפשרית, תוך יצירת כאוס בשוק. אופן ניסוח הצווים ונוהל הבלו הנלווה אליהם , יגרום בהכרח לתוספת עלויות מעבר לעלות המס, לגידול משמעותי בהיקף אריזות הפלסטיק ואף בנזקים לסביבה, ולייקור נוסף של העלות לצרכן. אנו מצפים לתיקון העיוותים הרבים המצויים במתווה המס שכבר החל לגרום לאנדרלמוסיה בשוק."

למידע נוסף בתחום זה