נשיא האיגוד תוקף את התנהלות האוצר בנושא הפיצויים לעסקים

"משרד האוצר שוב חוזר על טעויות העבר. כל אימת שמתחיל מצב חירום בישראל, עמדתו הבסיסית - אין אנו יודעים כמה זמן זה יימשך", כך אמר הבוקר נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין.

לין הדגיש כי "יש לבחון כבר מתום סוף ינואר שנה זו מה הייתה רמת הירידה בפדיון בכל אחד מהעסקים בישראל, מבלי כל התחשבות באיזה ענף כלכלי מדובר, כפי שנעשה במלחמת לבנון ה-2. מצב מגפה הוא מצב הדומה למלחמה, משרד האוצר יכול להשוות את הירידה במחזור העסקים בהתאם לנתוני הדיווח של מס ערך מוסף."

"משרד האוצר מתעלם מכך שבשנת 2006 בזמן מלחמת לבנון ה-2, פותח מודל פשוט על פיו ניתן לתת פיצוי הולם לעסקים ללא שום ביורוקרטיה מיותרת וללא צורך לצפות כמה זמן יימשך המשבר. התחזית של הגידול במספר המבודדים ובמאומתים לאומיקרון ברורה ביותר ומדגישה את הצורך במתן פיצוי מיידי."

לין הדגיש כי "מה שכן צריך לקבוע, זו הפגיעה ברמת העסק הבודד וללא כל התחשבות בכמה עלה התוצר, או בכמה עלו הכנסות המדינה, הפגיעה בעסק הבודד היא הקובעת. דווקא עסקים חלשים בתחום המלאכה, הקמעונאות והשירותים נפגעו קשה. אין שום רלוונטיות לכך שהתוצר הלאומי עלה בשנת 2021, שהמסים עלו, שהייצור הישראלי גדל ושיש כמה עסקים שהרוויחו הרבה כסף."

עוד הוא מוסיף כי "גם לא שאלת הרווח היא חשובה אלא במידה רבה שאלת הנזילות. על כן עד אשר יחלוף מצב החירום, יש לחזור שוב לשיטת החל"ת. עסק לא יכול לשלם שכר לעובדים כשאין לו עבודה עבורם ומתקיימת ירידה דרמטית בהיקפי הפדיון."

לין מדגיש את שלושת מהלכים הדחופים שיש ליישום כבר עתה:

  1. מתן פיצוי הולם לכל עסק שמחזור העסקים שלו ירד ב 30% ומעלה לעומת התקופה המקבילה אשתקד, החל מחודש ינואר 2022.
  2. לאפשר הוצאת עובדים לחל"ת לתקופת ביניים עד להתייצבות המשק.
  3. לכל אלה המייצרים או מוכרים מוצרי צריכה בישראל, באמצעות הפסקת אפלייתם לרעה לעומת ספקי החוץ וביטול הפטור ממע"מ בייבוא אישי, כפי שנעשה במדינות מתקדמות לא פחות מישראל - האיחוד האירופי, אוסטרליה ועוד.
למידע נוסף בתחום זה