נשיא איגוד לשכות המסחר לאוצר ולרשות המסים: בטלו לאלתר את המס המיותר וחסר התכלית על השמנים לרכב

החל מה 1.11.21 יוטל מס חדש, הצפוי להעלות את עלות הטיפול השוטף במאות שקלים לכל רכב מסחרי, משאית או אוטובוס

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, תקף הבוקר (24.10.21) את כוונת האוצר להטיל מס על שמנים לרכב. זוהי עוד חוליה תמוהה וחסרת בסיס בתכנית המסים החדשה של משרד האוצר, שיוזם כיום לא פחות מ 11 מסים חדשים. מדובר ביצירת מס חדש על העסקים וציבור הנהגים, שכבר נושאים בנטל מס חריג בהיקפו - בלו על שמני מנוע וסיכה לרכב.

על פי טיוטת תיקון לצו הבלו על דלק (הטלת בלו) שפורסמה בספטמבר 2021, המס צפוי לחול כבר ב- 1 בנובמבר השנה. המס צפוי להעלות את עלות הטיפול השוטף במאות שקלים ומעלה בשנה לרכב מסחרי, משאית או אוטובוס, בהתאם למאפייני הרכב ולנסועה השנתית. ההשפעה העיקרית תהיה על ציי רכב גדולים הצורכים כמות משמעותית של שמני סיכה לרכב. עלות המס היא 3,978 ₪ לטון, כ-4 ₪ לליטר כולל מע"מ.

לין מסביר את האבסורד במס בחדש: "המס מבוסס על הנחת יסוד עובדתית מסולפת ושגויה, כאילו גורמים שונים בתחום הדלק, ובהם גורמים עברייניים, לוקחים שמן מנוע יקר, מוצר מוגמר עליו לא משולם מס, ומוהלים אותו בסולר, שעליו כן משולם מס. כאילו במטרה להתחמק מתשלום המס מוהלים שמן מנוע יקר בסולר זול. החשש התיאורטי של רשות המסים מערוץ העלמת מסי דלק באמצעות מהילה בשמני רכב מוגמרים ויקרים אינו סביר, אפילו לשיטת רשות המסים, ורחוק מאוד מלהיות עילה מוצדקת להטלת המס."

מעבר לכך, מדגיש לין, "לא ייתכן שנתחיל לפתח עקרונות, שבכל מקרה בו רשות המסים תחשוש מניסיונות להתחמקות ממס, היא תטיל מסים חדשים. גם מבחינת המצגת העובדתית, יש חוסר הגיון והיעדר ביסוס עובדתי. סתם כך מטילים מסים חדשים על המשק, על המגזר העסקי ועל כלל הנוהגים ברכב, כאילו אין די במיסוי הקיים כיום על דלקים לתחבורה."

לין מציע לאוצר ורשות המסים לבצע חשיבה מחודשת, לא לשתול עשבים שוטים בתוך מערכת המס, ולבטל לאלתר את הכוונה להטיל מס מיותר וחסר תכלית על השמנים לרכב.

למידע נוסף בתחום זה