נשיא האיגוד: תכניות האוצר להטיל לא פחות מ 9 מסים חדשים על הציבור והעסקים - חזרה לימי החושך של מערכת המס

נטל המס הנוסף שיוטל על הציבור והעסקים, כתוצאה מחוק ההסדרים ומסים נוספים המתלווים לו, פרי היצירה החדשה של האוצר ורשות המסים, עומד על כ-5.3 מיליארד ₪. כך עולה מבדיקת איגוד לשכות המסחר.

על הכוונת של משרד האוצר לא פחות מ 9 מסים חדשים שיוטלו על הציבור והעסקים, חלקם מופיעים בטיוטת חוק ההסדרים וחלקם מחוצה לו. חלקם מוגדר באופן ישיר כהטלת מס וחלקם בדרכים אחרות.

כגון: אגרת גודש לכלי רכב; היטל בשיעור של 40% על תשלום חברות הביטוח או שירותי הבריאות הנוספים של קופות החולים לרופא או למוסד הרפואי בגין פעילות פרטית של ניתוחים ושירותי יעוץ רפואיים; הטלת מס על כלי אוכל חד פעמיים; תיקון תקנות מס הכנסה (ניכוי הוצאות רכב) ותקנות מס ערך מוסף וצו הבלו על הדלק (פטור והישבון); הטלת מס על משקאות ממותקים ועוד.

עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, שכיהן בעבר בתפקיד הממונה על הכנסות המדינה, תוקף בחריפות את תכנית האוצר הכוללת בתחום המס, ואומר כי "מדובר בחזרה לימי החושך של מערכת המס. בעבר בוטלו: מס רכוש ומס שבח על דירות מגורים, מסי קניה מטורפים על ציוד בסיסי לבית, מס נסיעות, מס עסקים, מס הכנסה על קצבאות זקנה ועוד."

לדברי לין, "אם תועבר תכנית האוצר, מערכת המס תיפגע כדי להשיג מטרות שאין לממשן באמצעות מיסוי. זו זריית חול בעיניים שכן ההתמודדות חייבת להיעשות לא דרך מערכת המסים. עצם המחשבה להטיל מסים כדי לפתור בעיות בריאות או בעיות סביבה מסוכנת מאין כמוה. מהלך זה ידרדר אותנו לכרסומה והריסתה של מערכת המס."

 

לעיונכם מאמר דעה מאת עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר כפי שפורסם במעריב (5.9.21) - לקריאה לחצו כאן


מצ"ב: ההודעה המלאה + מסמך מפורט של המסים ונימוקי האוצר

למידע נוסף בתחום זה