איגוד לשכות המסחר: כלכלת ישראל רושמת הדרדרות של 2 מקומות במדד IMD לשנת 2020

מכון המחקר IMD הוא אחד ממוסדות המחקר הנחשבים בעולם שבוחן אחת לשנה את מידת כושר התחרות בין הכלכלות הלאומיות על בסיס קריטריונים שונים. מדד התחרותיות העולמי שמתפרסם מדי שנה ע"י מכון IMD מדרג 63 מדינות ע"פ פרמטרים כלכליים שונים ומתבסס על נתונים שנאספו מגופים עסקיים בעולם, ביניהם איגוד לשכות המסחר בישראל. המדד בוחן את ביצועי המדינות ע"פ ארבעה פרמטרים: חוסן כלכלי, יעילות העסקים, מערכות התשתיות ויעילות ממשלתית.

 

כלכלת ישראל ירדה 2 שלבים אל המקום ה- 26 בשנת 2020 (לעומת 24 בשנת 2019) מבין 63 מדינות מפותחות, במדד התחרותיות של מכון המחקר השוויצרי [1]IMD. כך מסר היום (16.6.2020) איגוד לשכות המסחר, המייצג את מכון IMD בישראל.

 

בראש הדירוג העולמי מופיעות: סינגפור, המדורגת ראשונה, ואחריה דנמרק, שוויץ, הולנד, הונג-קונג ושבדיה. בתחתית הדירוג ממוקמות: ירדן, דרום-אפריקה, קרואטיה, מונגוליה, ארגנטינה ו-ונצואלה, המדורגת אחרונה.

 

מניתוח איגוד לשכות המסחר את נתוני מדד IMD עולה כי החוזקות של כלכלת ישראל מתבטאות בדירוגה במקום הראשון בסעיף יצוא שירותי הייטק, בדומה לאשתקד; במקום הראשון לעומת השני בשנה שעברה בסעיף השקעה במו"פ כאחוז מהתוצר; דירוג במקום השלישי בסעיף הוצאה ציבורית על חינוך (כאחוז מהתוצר) לעומת המקום ה- 4 אשתקד; בסעיף המודד את ההשקעות הישירות מחו"ל (כאחוז מהתוצר), ישראל מדורגת במקום ה-6 בשנת 2020 בדומה לשנה שעברה.

 

מנגד, הדירוגים הנמוכים של ישראל מתבטאים בדירוג במקום 48 בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה, ירידה של 2 שלבים לעומת שנה שעברה; דירוג במקום 54 בגירעון הממשלתי, לעומת 49 בשנת 2019; בדירוג יוקר המחיה ישראל נמצאת במקום 52, ללא שינוי לעומת 2019; בסעיף יצוא סחורות כאחוז מהתוצר ישראל מדורגת במקום ה-56 בשנת 2020 לעומת 57 בשנת 2019; בסעיף מחירי הדלק ישראל נמצאת במקום ה-59 לעומת מקום 56 בשנת 2019.


** מאגף כלכלה ביקשו להבהיר כי הנתונים נאספו בכל העולם ערב התפרצות הקורונה ועובדו במהלך חודש מרץ (לפני הסגר העולמי). במכון המחקר IMD מציינים כי על ישראל להתמודד עם האתגרים הבאים, על מנת לשפר את מעמדה בשנים הבאות: שיקום הכלכלה לאחר משבר הקורונה, הורדת מספר המובטלים, צמצום הגירעון הממשלתי , תמיכה במגזר העסקי לטובת חזרה ליעילות, הגדלת הפריון במשק.

 

נשיא איגוד לשכות המסחר, עו"ד אוריאל לין: "המגזר העסקי מתייצב כיום בפני אתגרים היסטוריים ויוצאי דופן בחומרתם. על קברניטי המשק לשנות את תנאי היסוד על בסיסם פועל כיום המגזר העסקי כולו; באיזון שצריך להיות קיים בין זכויות העובדים והגנות הצרכנים, יש כיום להטות את הכף לטובת חופש הפעולה במגזר העסקי."

 

קבצים מצורפים:

קישורים:

למידע נוסף בתחום זה