המגזר הקמעונאי התכנס לדיון חירום על רקע משבר הקורונה - דורשים משר האוצר פתרונות מיידים

על רקע נזקי הקורונה התכנסה הבוקר ישיבת חירום באיגוד לשכות המסחר במטרה להציף את הבעיות העומדות בפני הקמעונאים והמגזר העסקי. 

על רקע נזקי הקורונה כינס (9.3.2020) עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר ישיבת חירום, בהשתתפות למעלה מ 50 נציגות ונציגי רשתות קמעונאיות מתחומי ההלבשה וההנעלה, מזון, חשמל ואלקטרוניקה, צעצועים, תמרוקים ועוד. במהלך הישיבה הציג לין את דרישותיו משר האוצר ושר הכלכלה. בעיקרן לא לזנוח את המגזר העסקי והקמעונאי בפרט, בעת הזו.

 לדברי עו"ד אוריאל לין "חייבים לתקוף את העוולות הנבזיות בשל חוסר נכונות לקבל החלטות אמיצות בשל חשש מאובדן קולות. עוולות מול המגזר העסקי חייבות להיפסק", הוא הוסיף "אני סבור כי גם משרדי הממשלה הפנימו כך. על רשויות המדינה לקבל החלטות אמיצות ונבונות ומהר. בדבריו התייחס לאחת המצוקות העיקריות של בעלי העסקים, עניין כוח האדם: "אם ישנו עובד שנוסע לחו"ל מרצונו החופשי וחוזר חזרה לבידוד בן 14 ימים - הדבר יהיה על חשבון ימי החופש שלו. העובד לא יכול להטיל זאת על המעסיק. אם המעסיק סבור שיש להוציא את העובד לחו"ל בידיעה שיש בידוד- עליו לשאת בתשלום ימי הבידוד. אנו לא רוצים לפגוע בעובדים, אך שום עסק לא יוכל להחזיק מעמד בתשלומי העובדים אם הרווחיות שלו תרד ב-30-40%. יש להתאים את נושא מצבת כוח האדם להיקף הפעילות העסקית - אחרת עסקים יקרסו. בזמן מלחמת לבנון השנייה הייתה ירידה אינטנסיבית ברווחי העסקים ולאחר דיונים מרובים הצליחה לשכת המסחר לגבש נוסחה יעילה לטובת עניין זה. היום אני קורא לאוצר לא לחכות ולאמץ נוסחה זו מחדש. ההצעה שלנו הייתה שאם לאורך חודשיים יש ירידה בהיקף הפעילות של 25% בהשוואה לשנה הקודמת, יש להעניק פיצוי- בדומה לנוסחה אותה מיישמת איטליה כעת. צריך כבר היום להכריז שמפעילים את הנוסחה הזו."

 

 אמיר שני, סגן נשיא איגוד לשכות המסחר ובעלי קבוצת עמית התייחס לסחורות בנמלים: "בנושא הפעילות הימית, נכון לבוקר זה יש 21 אוניות מחוץ לנמל אשדוד, בנמל חיפה 23 אוניות העוגנות מחוץ לנמל. הסחורות שמגיעות ארצה אחרי תקופה ארוכה שיצרנים הפסיקו לייצר ממתינות מחוץ לנמלים. הקורונה הביאה סיטואציה חדשה במסגרתה עובדי הנמל מרוב לחץ ובלבול באשר להנחית משרד הבריאות לא פורקים מכולות. קיים חוסר התחשבות בכל מי שהשקיע את מיטב כספו בסחורות- שחיי המדף שלהם מצומצמים. יש אטימות- יש "הם" ו"אנחנו". אני מצפה שהנמלים יעבדו מסביב לשעון ויפרקו את האוניות באופן הכי מהיר שיש. במקום שיטת "נכנס ראשון ויוצא ראשון" הנהוגה בימים כתיקונם, יש לתת את הדעת על הסיטואציה שנוצרה. הדבר ממשיך ומחמיר".

 

 רז הילמן, סמנכ"ל יבוא מכס ותקינה באיגוד לשכות המסחר התייחס לנושא הרגולציה: "הקורונה תפסה אותנו כשבישראל עדיין נהוגה שיטת פיקוח מאוד מחמירה על יבוא, אשר שונה ממדינות מפתוחות. המוצרים נדרשים לעבור בירוקרטיה קשה עד קבלת רישיון ו/או אישורי יבוא. הצפנו את הנושא ויש נכונות להקלה לא בעולם הדרישות המהותיות, אלא בפרוצדורה".

 

 גבי רוטר, מנכ"ל קבוצת קסטרו ציין: "עד לפני 4 שבועות הבעיה הייתה נועצה בשרשרת האספקה, וכעת מדובר בבעיה של תנועת הלקוחות שמובילה לירידה דרסטית במכירות. צריכה להיות מנהיגות שתסתכל על כך כמשבר כי הוא גורף לכל שטחי המדינה. המדינה צריכה להתייחס להכנסת עובדים לבידוד כאל שירות מילואים  שירות לאומי".

 

 ראובן שליסל, סגן נשיא האיגוד ובעלי ליימן שליסל : "כולם צודקים- התיירות, המזון, האופנה ועוד, השאלה היא לאיזה ענף נותנים מענה קודם. אני חושב ששר הבריאות וכל צוותו מנהלים את המשבר. לגבי המכירות- אוגרים שימורים, נייר טואלט, פסטה ומוצרי יסוד. בשלב הבא המכירות ירדו של המוצרים הללו כי אנשים יסיימו להצטייד במוצרים אלו. היבוא נעצר כבר לפני 3 שבועות והיבוא לפסח נעצר- יש הרבה קשיים ויהיו חסרים סחורות במידה והנמלים לא יעבדו מהר".

 מאיר קלוגהפט, יו"ר ענת הצעצועים באיגוד ובעלי חברת שחק נא: "יש האטה משמעותית בהגעת הציבור לקניונים, אפשר למדוד אותה בעשרות אחוזים, והדבר מורגש בפדיונות וכנראה שזו רק תחילת הבעיה. אנו חשים, דווקא בתקופה זו, את האפליה הנוראית בכל הקשור ליבוא האישי- פטור בקניות און ליין עד 75 דולר. האפליה הזו היא לא רק בנושא המע"מ אלא גם בנושא של התקינה".

 

 ישראלה שטיר, סגנית נשיא איגוד לשכות המסחר ונשיאת קבוצת שטיר: "אני מייצגת את ענף הכנסים והתערוכות. זוהי מכה איומה לקייטרינג ולחברות של דיילות ושמירה ולמארגני האירועים. אני סבורה שעל הממשלה להכריז על המצב "כח עליון".

 

 שחר תורג'מן, מנכ"ל בריל: "אף אחד לא עושה לנו טובה. אנו משלמים מיסים לרשויות המקומיות ולכל הגופים. אנו לא מבקשים סיוע חריג, אך אנו לא רוצים שתהיה אפליה. ימי המחלה לעובדים הם חלק מתנאים סוציאליים שיש לעובד בכל מקום ומקום, ונועדו לסייע לפרט בנקודת זמן שהוא חולה. ימי המחלה לא נועדו לשמש כלי למדינה שמחליטה שרוצה שחלק ניכר מהעובדים שלה ישהו בבית כדי למנוע את התפשטות המחלה. ישנה רמת ציפייה מבעלי העסקים שנשלח יד לכיס העמוק שלנו לכאורה ונישא בנטל. על הממשלה להפגין מנהיגות ולקבל החלטות עכשיו, לא אחרי שהמשבר יעבור- ואין לו תאריך תפוגה. אנו במצב חריג מאוד ומעוניינים בביטחון תעסוקתי. אני מציע למדינה לגזור גזירה שווה- כפי שיגנו על עובדי המדינה, כך יש להגן על עובדי המגזר העסקי".

 

 אלעד ורד, סמנכ"ל סחר פוקס: "משרד הכלכלה והאוצר משוחחים עימנו אך כלום לא קורה מעבר לכך. הם צריכים לייצר את הפתרונות ולסייע לעסקים.  אין שום פתרונות יצירתיים ואופרטיביים או יוזמה מצידם".

 

בתום הפגישה ציין לין כי איגוד לשכות המסחר ידרוש פגישה דחופה עם שר האוצר לדון בפתרונות מידיים למגזר העסקי נוכח משבר הקורונה המתמשך. "עלינו להתמודד מול כל הבעיות ואפליה לרעה מול ספקים בחו"ל. האיחוד האירופאי קיבל החלטה של ביטול מוחלט של הפטור ממע"מ ומדינת ישראל עדיין שאננה. צמרת האוצר ושרי הכלכלה והאוצר יודעים שיש לתקן זאת. הם מפסידים היום שני מיליארד ₪ הכנסות למדינה".

 

מצ"ב הודעה מלאה לעיתונות ותמונות מהדיון

למידע נוסף בתחום זה