חוק זכויות הסוכן במבחן הזמן

שבע שנים לאחר שהצליחה לשכת המסחר להעביר את חוק זכויות הסוכן התכנסו יוזמי החוק וציבור גדול של יבואנים וסוכנים לדיון מחודש בהוראות החוק ולבחון את דרך יישומו במערכת בתי המשפט.

בישראל פועלים עשרות אלפי סוכנים המייצגים יצרנים וספקים זרים וישראלים, דרכם מיובאים לארץ ומשווקים בארץ מוצרים רבים, במגוון רחב של מוצרים כגון: תרופות, מוצרי אלקטרוניקה, מזון, חומרי גלם ועוד. באמצעות הסוכנים המקומיים נחשף המשק הישראלי למוצרים רבים ומגוונים, דבר המגביר את התחרותיות במשק. 

 

חוק חוזה סוכנות (סוכן מסחרי וספק) אשר אושר במליאת הכנסת ביום 20.2.2012, הוא פרי הצעת חוק פרטית של חבר הכנסת לשעבר אלכס מילר (מטעם ישראל ביתנו), אשר פעל במשותף עם איגוד לשכות המסחר לקידום החוק. החוק מגדיר באופן ברור את מעמדו של הסוכן המסחרי ומעניק לסוכן זכויות בסיסיות במקרה של הפסקת הסוכנות על ידי הספק.

 

החוק מבוסס על הדירקטיבה האירופאית ומעניק הגנה לסוכן המסחרי הישראלי בעת סיום ההתקשרות עם הספק הזר והספק הישראלי, בשני נדבכים עיקריים:
• הספק יחויב במתן הודעה מוקדמת לסיום הסכם הסוכנות, בהתאם לתקופת ההתקשרות. זאת על מנת שהסוכן יוכל להיערך כראוי מבחינת תכניותיו העסקיות.
• הסוכן יהא זכאי לפיצוי עבור פיתוח המוניטין והשוק שבנה עבור הספק ומוצריו.

 

לדברי עו"ד אוריאל לין, "בשורת החוק היתה דרמטית. זהו חוק המעניק הגנה בסיסית לכל אלה בישראל הפועלים כסוכנים ובעיקר מול ספקי חוץ הקוטפים את הפירות ונוהגים בשרירות כלפי נציגיהם." כמו כן בנאומו הודה לחה"כ לשעבר אלכס מילר,"המגזר העסקי חייב חוב גדול לסיעת ישראל ביתנו ולחה"כ לשעבר אלכס מילר על שיתוף הפעולה בהעברת חוק זה". 

 

בכנס דברו עו"ד שלומי לויה, סמנכ"ל משפט וממשל באיגוד לשכות המסחר, הציג את תמצית עיקרי החוק. עו"ד שוש רבינוביץ, משרד עו"ד שושנה רבינוביץ', הציגה "אחרי החקיקה - מה תרמה הפסיקה הישראלית לפיתוח חוק הסוכן"? עו"ד רונן סטי, מ-רונן סטי ושות' משרד עו"ד, בוררות ויישוב סכסוכים ויו"ר הוועדה הארצית לבוררות וגישור בלשכת עורכי הדין הרצה על "מה בין חוק הסוכן הישראלי לדירקטיבה האירופאית?" וד"ר אורי בן אוליאל, המרכז האקדמי למשפט ועסקים, עסק "בשאלות בחוק הסוכן שנותרו פתוחות".

 

לצפייה בשידור חי של הכנס בעמוד הפייסבוק של הלשכה לחצו כאן 

 

לעיונכם קבצים מצורפים:

- מצ"ב הודעה לעיתונות

- מצ"ב מצגת חוק חוזה סוכנות בפסיקה - עו"ד שוש רבינוביץ'

- מצ"ב עלון חוק זכויות הסוכן 

- מצ"ב מצגת חוק זכויות הסוכן- תמצית עיקרי החוק - עו"ד שלומי לויה

 

צלם: יאיר שגיא

 

 

למידע נוסף בתחום זה