דרישה משר האוצר-לחתום על אישור צו יבוא תוצרת טרייה ללא מכס לקראת חגי תשרי תש"פ

כפי שהיה נהוג בעבר, לקראת החגים, הוצא תמיד צו חתום על ידי שר האוצר, המאפשר לייבא מגוון רחב של ירקות במסגרת מכסה הפטורה ממכס, על מנת שלא ייווצר מחסור תקופה זו ועל מנת למנוע עליית מחירים אפשרית כתוצאה ממחסור.

מסיבות לא ברורות טרם נחתם צו כאמור ושאלת העיתוי קריטית. מסיבה זו פנה בדחיפות עו"ד אוריאל לין נשיא איגוד לשכות המסחר אל ח"כ משה כחלון שר האוצר , בבקשה שלא תעוכב יותר החתימה על אישור צו יבוא תוצרת טרייה ללא מכס לקראת חגי תשרי תש"פ.

וזאת על מנת לאפשר לכל הספקים והיבואנים לבצע הזמנות קודם תחילת החגים, שיחלו בסוף ספטמבר. לאמיתו של דבר נותר רק שבוע על מנת לאפשר ייבוא , מה שיוצר דחיפות מיוחדת לחתימה על צו זה.

לדברי לין, "בשלוש השנים האחרונות, חתמת בתיאום עם משרד החקלאות על צו המאפשר לייבא מגוון ירקות טריים במסגרת מכסה פטורה ממכס במהלך תקופת החגים וזאת על מנת למנוע מחסור ועליית מחירים בתקופה זו שהיא כה חשובה למשקי הבית בישראל. נראה כי השנה משרד האוצר מתמהמה בהכרזה על מהלך דומה לקראת חגי תשרי הקרבים. שכן, טרם פורסם כי נחתם על הצו המדובר. יודגש כי, בהעדר חתימה על הצו, עשויה לחול עליית מחירים בשיעור של 20%- 30% בתקופה שבה מחירי הפירות והירקות נוסקים."

מצ"ב המכתב המלא

למידע נוסף בתחום זה