לין בכנס מקצועי בנושא תמ"א 38: הרעיון המוצלח של תמ"א 38 מושלך בחוסר אחריות למערכת הבירוקרטית בישראל

"מדינת ישראל הגתה את אחד הרעיונות המוצלחים ביותר: שילוב של הגדלת היצע הדירות למגורים יחד עם חיזוק המבנים מפני רעידות אדמה. אבל גם רעיון זה מושלך בחוסר אחריות למערכת הבירוקרטית בישראל.

רשויות שונות פועלות על פי קריטריונים שונים ואמות מידה שונות. רשויות מרכזיות כמו כיבוי אש ופיקוד העורף מציבות דרישות לא מידתיות ואין אחריות מרכזית אחת. למעלה מ-800 פרויקטים של תמ"א 38 אומנם מתממשים כבר כעת אבל היינו צריכים לראות עשרות ומאות אלפים פרויקטים כאלו ברחבי ישראל. האמת היא שזהו הכישלון של משרד השיכון שנרדם בשמירה שכן ללא צורך בהקצאת קרקעות נוספות אפשר להרחיב את היצע דירות המגורים .

כך אמר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בכנס מקצועי בנושא "אתגרים בניהול תהליכים לצורך ייזום פרויקטים מתוקף תמ"א 38 – תוכנית הרובעים של ת"א ושיקול דעת הרשות המקומית" ביוזמת איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית בלשכת המסחר ומרכז פישמן לנדל"ן באוניברסיטה העברית.

לדברי לין בכנס, "משרד השיכון שהינו האחראי המרכזי להורדת מחירי הדירות והגדלת ההיצע לא מתמודד עם נושא זה. הוא זה שצריך היום ליזום וליטול אחריות מרכזית מטעם הממשלה ולא לחכות שיבואו אליו. מדינת ישראל מפסידה על ציר הזמן הגדלה משמעותית של היצע הדירות למגורים בהיעדר שליטה מרכזית בכל הנוגע לתמ"א 38. כולי תקווה ששר השיכון החדש ייטול יוזמה ויסייע לקידומו של פרויקט לאומי חשוב זה, ואני מאמין שאכן נראה תוצאות חיוביות בנושא זה בתמיכת הממשלה הנוכחית שהייתה אמיצה מספיק לפתוח את השמיים."

בסיום דבריו הודה לין לדן קצ'נובסקי, מנהל מרכז פישמן לנדל"ן וציין שנושא הנדל"ן לא מפותח מספיק בישראל ברמה המקצועית ו"אני רואה בפיתוחו חשיבות גדולה מאוד שכן תחום הנדל"ן הוא אחד מהמגזרים החשובים בכלכלת ישראל."

אייל אוכמן, יו"ר איגוד חברות תמ"א 38 והתחדשות עירונית בלשכת המסחר ומרכז תוכנית הלימודים של תמ"א 38 במרכז פישמן התייחס למערך ההשתלמויות המקצועיות בו נוטל האיגוד חלק ואמר כי "כעבור 8 שנים מהשקת תוכנית המתאר הארצית 38, הידע ליזום לתכנן ולבצע פרויקטים מתוקף תוכנית זאת, נמצא אצל החברות היזמיות."

לדבריו, "החיבור של האיגוד ולשכת המסחר, למרכז פישמן והאוניברסיטה העברית הינו חשוב והכרחי לצורך הפצת הידע בשוק הצומח. אנו מחברים בין הפרקטיקה לבין האקדמיה ובכך מצליחים להכשיר מנהלים חדשים שנכנסים לתחום המתפתח"

באירוע שהתקיים בבית המועצה לישראל יפה, השתתפו בנוסף עו"ד ארז בוקרה, שמאי האיגוד, עו"ד אביב טסה, היועץ המשפטי של האיגוד, אילי בר, מנכ"ל אקו סיטי וראש צוות התכנון באיגוד ועו"ד מיכה גדרון, יו"ר ועדת הערר לתכנון ובנייה – מחוז מרכז.

למידע נוסף בתחום זה