ועדת הפנים של הכנסת החריגה את כל המבקשים לשאת כלי ירייה פרטיים מהצורך לעבור בדיקת כשירות נפשית

בדיון שהתקיים בשבוע שעבר בוועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, בנושא הצעת חוק כלי הירייה (תיקון מס' 17) (כשירות נפשית) התשע"ד 2014 לפיה כל אלה המבקשים לשאת נשק ידרשו לעבור בדיקת כשירות נפשית אצל פסיכולוג, החריגה ועדת הפנים והגנת הסביבה, באמצעות רוויזיה שיזם ח"כ משה פייגלין, את כל המבקשים לשאת כלי ירייה פרטיים מהצורך לעבור בדיקת כשירות נפשית בטרם קבלת רישיון לנשיאת נשק, כך שרק אלה הנדרשים לשאת נשק לצורך עבודתם ידרשו לעבור בדיקת כשירות נפשית.

כיום לפי נוהלי המשרד לביטחון פנים, נדרשים מבקשי הרישיון למלא הצהרת בריאות על ידם ועל ידי רופא המשפחה, כי הינם בריאים וכשירים, פיזית ונפשית, להחזיק כלי ירייה.

ההחרגה הושגה בעקבות פעילות מאומצת של חטיבת הנשק והמטווחים באיגוד לשכות המסחר שטענה כי מדובר בהצעה אשר מצטרפת לשרשרת הכבדות על ציבור נושאי כלי הירייה, ההופכת את תהליך הוצאת הרישיון ורכישתו למכביד במיוחד, עד כדי שימת מכשול של ממש בפני זכות האדם להגנה עצמית.

לדברי חטיבת הנשק והמטווחים החברה באיגוד לשכת המסחר, הרוויזיה המדוברת הייתה נחוצה במיוחד בימים אלה לאור המצב הביטחוני הקשה הפוקד את ארצו, אשר מחייב לעיתים אנשים פרטיים לשאת נשק לצורך הגנה עצמית. עוד טוענים בחטיבה כי ביותר מ-70% מפיגועי הטרור בהם היו מעורבים אזרחים חמושים, תרמו האזרחים תרומה מכרעת לנטרולו של התוקף ועצירת מסע ההרג.

למידע נוסף בתחום זה