משרדי החקלאות והאוצר פרסמו הודעה לעיתונות בדבר הסכמות עם נציגי ענף החלב במסגרתן ישנה כוונה להרחיב ייבוא גבינות בפטור ממכס

בידיעה זו מובאת בפניכם ההודעה לעיתונות שפרסמו משרדי האוצר והחקלאות ביחס להסכם שגובש. שימו לב כי לנוכח המצב הפוליטי, הסכם זה ככל הסכם אחר בתקופה זו, נדרש לאישור משפטי.

אנו נעדכן בהתאם בידיעה זו

משרדי החקלאות והאוצר הגיעו ביום ג', 28.6.22 להסכמות עם נציגי ענף החלב, במסגרתן התייקרות המחיר המפוקח של מוצרי החלב ייחתך בשליש, והעלייה במחיר המוצרים המפוקחים תעמוד על 4.9% בלבד, במקום 14%. מחיר זה לא ישתנה במשך כשנה לפחות. כמו כן, מחיר המטרה (מחיר שאותו מקבלים הרפתנים מהמחלבות) יפחת ב-2.15 אג' מדי רבעון למשך שנה.


עוד הוסכם בין הצדדים כי יבוטל המכס באופן מידי על גבינות קשות, כגון: מוצרלה, חלומי, גבינת ג'מיד (קישק) וגורגונזלה, וכן, יבוטל בהדרגה המכס על גבינות שמנת בעלות אחוז שומן הגבוה מ-5%. כך שבפעימה הראשונה, בתחילת שנת 2023, יירד המכס ב-50% מהמכס המוטל כיום, ושנה לאחר מכן (2024), יבוטל המכס לגמרי. כמו כן, יוגדלו מכסות היבוא למוצרי חלב בפטור ממכס בהתאם לנתוני הצריכה המקומית.


כמו כן, החל ממאי 2023, מחיר מוצרי החלב שבפיקוח יתעדכן באמצעות מנגנון אוטומטי, בהסתמך על החלטות ועדת המחירים הבין-משרדית של משרד האוצר ומשרד החקלאות וללא צורך בחתימת השרים על צו מחירים. במסגרת זו, יחושבו עלויות ייצור החלב בהתאם לעלויות הייצור השנתיות של רפתות גדולות, בהן מכסת הייצור עומדת על 800 אלף ליטר ומעלה. מתוך הבנה כי מדובר ברפתות גדולות ויעילות, ובהתאמה עלויות הייצור שלהן מינימאליות.

 

לעיון בהודעה המלאה לעיתונות באתר משרד החקלאות- לחצו כאן

למידע נוסף בתחום זה