ישראל ואוקראינה חתמו על הסכם סחר חופשי

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, חתם על הסכם סחר חופשי מעודכן עם מקבילו האוקראיני, סטפן קובייב, במעמד ראש הממשלה בנימין נתניהו ונשיא אוקראינה פטרו אולכסיוביץ'. ההסכם נחתם לאחר מספר שנים של משא ומתן, וכולל הפחתות מכסים הן על יצוא ישראלי לאוקראינה והן על יבוא מוצרים לישראל. ההסכם יכנס לתוקף לאחר אשרורו בכנסת ובפרלמנט האוקראיני. 

 

ההסכם שנחתם כולל פרקי סחר בסחורות בתחומי החקלאות והתעשייה, כללי מקור, פרקי תקינה וכן פרק סחר וסביבה המאפיין הסכמי סחר מתקדמים. 

 

בפרט, נכללות בהסכם הפחתות מכסים הן על יצוא ישראלי לאוקראינה והן על יבוא מוצרים לישראל. בתוך כך, נכללת גישה ישראלית חופשית לשוק האוקראיני בפריטים רבים אשר כיום חייבים במכס ובהם: מוצרי פלסטיק וגומי, מכונות, ציוד רפואי, כימיקלים ופירות וירקות כגון תמרים, אבוקדו, אפרסמון, מוצרי פירות ועוד. בתמורה לכך, ישראל תעניק למוצרים חקלאיים שונים, דגים, מזון מעובד, שמנים מסוגים שונים, ברזל, פלדה וחומרי גלם נוספים המיועדים לתעשייה הטבות מכס, מהלך אשר צפוי להיטיב עם הצרכן הישראלי ולהוזיל את יוקר המזון בישראל.

 

עם כניסתו של ההסכם לתוקף, מגוון מוצרים מישראל יקבלו פטור ממכס בייצוא לאוקראינה. בין המוצרים ניתן למנות בין היתר מוצרי פלסטיק וגומי, מכונות, ציוד רפואי, כימיקלים ופירות וירקות כגון תמרים, אבוקדו, אפרסמון ומוצרי פירות. כמו כן, צפוי ההסכם להוריד את המכסים על מוצרים אשר מיובאים מאוקראינה בהם: חיטה ומוצרי חקלאות שונים, דגים, מזון מעובד, שמנים מסוגים שונים, ברזל, פלדה וחומרי גלם נוספים המיועדים לתעשייה ובכך לסייע בהפחתת יוקר המחייה בישראל. הורדת המכסים על מוצרי חקלאות ומזון מעובד צפויה להוביל להגדלת הייבוא ובכך להוות בשורה חשובה לצרכן הישראלי.

 

ממשרד הכלכלה נמסר כי: "אוקראינה הינה מידידותיה הטובות ביותר של ישראל והידוק היחסים הכלכליים עמה הוא צעד מתבקש. חתימת הסכם הסחר החופשי בין ישראל לאוקראינה יפתח בפני היצוא הישראלי הזדמנויות נוספות בשוק זה וכן יהווה דריסת רגל ליצואנים הישראליים בשוק המזרח אירופי, לצד הקלה ביבוא חומרי גלם".

 

מצ"ב קישור להודעה המלאה באתר משרד הכלכלה והתעשייה הכוללת רשימה אינדיקטיבית של הטבות שיכללו בהסכם.

למידע נוסף בתחום זה