בשורה למגזר העסקי: ישראל חתמה על הסכם סחר עם דרום קוריאה הצפוי להפחית מכסים על יבוא ויצוא של מוצרים

ביום רביעי ה-12.5.2021 ישראל חתמה על הסכם סחר היסטורי עם דרום קוריאה. דרום קוריאה היא הכלכלה ה-11 בגודלה בעולם, והמדינה הראשונה באסיה עמה נחתם הסכם סחר חופשי. ייצוא הסחורות והשירותים מישראל לדרום קוריאה בשנת 2020 עמד על כ-890 מיליון דולר. היקף היבוא הסחורות והשירותים מדרום קוריאה באותה שנה עמד על למעלה מ-1.5 מיליארד דולר. הסכם הסחר החופשי צפוי להגדיל את היקף הסחר בין המדינות אף יותר וכן לעודד סחר בתחומים חדשים.


עם כניסתו של ההסכם לתוקף עתידות לחול הפחתות מכסים הדדיות על מרבית המוצרים, המיובאים והמיוצאים, לצד שיפור והקלה בסחר במגוון תחומים נוספים כגון שירותים, השקעות, ותקינה. בנוסף ייחתם גם הסכם לחידוש והכפלת קרן המו"פ KORIL-RDF, התומכת במחקר ופיתוח חדשני שנעשה בשיתוף פעולה בין חברות מסחריות מישראל וקוריאה. 

ההסכם צפוי להיכנס לתוקף בעוד מספר חודשים - לאחר החתימה ההסכם יעבור תהליך אשרור – עפ"י החוקים והנהלים בישראל ובקוריאה ולאחר החלפת הודעות רשמיות בין הצדדים על סיום תהליך האשרור, ההסכם ייכנס לתוקף.

 

חברות הפועלות או המתעניינות להתחיל לפעול בשוק הקוריאני מוזמנות למלא פרטים בטופס המצורף מטה וניצור עמן קשר בהקדם.


כניסתו של ההסכם לתוקף יטיב עם בעלי העסקים באופן הבא:

  • פטור ממכס ל-95% מהייצוא הישראלי לקוריאה.
  • עידוד השקעות של חברות קוריאניות בישראל וחברות ישראליות בקוריאה באמצעות פרק קידום והגנה על השקעות.
  • קידום תחום הסחר בשירותים בין המדינות על ידי הבטחת וודאות רגולטורית וכן מתן הגנה ספציפית על תחומים כגון סחר אלקטרוני, טלקום ותנועת עובדים.
  • עידוד שת"פ טכנולוגי בין המדינות תוך כדי שמירה על זכויות קנין רוחני.


הסכם סחר חופשי (FTA) הוא הסכם בינלאומי הפועל בהתאם לחוק הבינלאומי שמטרתו להקים אזור סחר חופשי בין המדינות המשתפות פעולה בהסכם. החוזה בדרך כלל מצמצם מכסים והגבלות כלכליות על מנת לעודד סחר בינלאומי. הסכמים כאלה לרוב "כוללים סעיפים על הקלות בסחר וקביעת כללים בתחומים כמו השקעות, קניין רוחני, רכש ממשלתי, סטנדרטים טכניים ונושאים סניטריים ופיטוסניטריים.

ההסכם מבטל או מפחית משמעותית את גובה המכס על סחורות ישראליות המיוצאות לשווקי יעד ובכך מאפשר לחברות לייצא בתנאים נוחים יותר ולהיות תחרותיים יותר בשוק היעד, מה שצפוי להביא להגדלה בפעילות הכלכלית של חברה עסקית ולהגדיל פוטנציאלית את הכנסתם של העובדים ו\או להביא להעסקת עובדים חדשים ו\או הקמה של חברות נוספות לתרום לצמיחה הכלכלית של המשק הישראלי ולהכנסות המדינה ממכירות מוצרים ושירותים המיוצאים מתחומה לשוק היעד המדובר.


היקף סחר (מיליונים$)

2019 2020 שינוי ב-% ללא יהלומים
706.3 778.8 10%  
1624.4 1689.2 4%  

 

תחומי יבוא עיקריים:

מיליוני $  % מסך היבוא הכללי
מכונות וציוד חשמלי 710.2 42%
כלי רכב 622.9 37%
פלסטיק, גומי ומוצריהם 105.2 6%
כימיקלים 82.3 5%
ציוד רפואי 32.7 2%
סה"כ: 1553.3 92%

 

תחומי יצוא עיקריים: מיליוני $ % מסך היצוא הכללי
ציוד רפואי 349.9 45%
מכונות וציוד חשמלי 224.7 29%
כימיקלים 91.2 12%
מתכות 64.4 4%
פלסטיק, גומי ומוצריהם 12.4 2%
סה"כ: 742.6 91%

 

במסגרת פעילותה הענפה של הלשכה עם משרדי החוץ והכלכלה, לשכות מסחר מקומיות, ארגוני סחר בינלאומיים והקהילה העסקית בדרום קוריאה, נמשיך לקדם ולייצר הזדמנויות עסקיות לחברי הלשכה.

*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
*
Change the CAPTCHA code
למידע נוסף בתחום זה