לין: על ממשלת ישראל החדשה להעלות את גיל הפנסיה בעדיפות ראשונה

בכנס המעסיקים ה-5 של עדיף בתחום הפנסיה והעבודה, שהתקיים בשלישי האחרון (19.05.15) ברמת-גן, אמר עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, כי הוא תמה על כך שבכל התוכניות והרפורמות המתוקשרות היום באמצעי התקשורת אין זכר להעלאת גיל הפנסיה. "הלא ברור שבסופו של דבר לא יהיה מנוס מלהעלות את גיל הפנסיה, ומוטב לעשות זאת היום מאשר מאוחר."

 

"שיפור איכות החיים וכושר העבודה האישי של הרוב המכריע של ציבור העובדים והעובדות יוצר את הרצון להמשיך את שנות העבודה. זהו בדיוק המהלך שיאפשר שדרוג ברמת החיים עד גיל הפנסיה ולאחריו."

לין הוסיף כי מהלך זה גם יגדיל את השתתפות האוכלוסיה בכוח העבודה והעלאת התוצר לנפש. משמעות אלה היא יותר משאבים למדינה לביסוס בטחון הפנים והשקעה בחברה.

כמו כן, ציין לין כי הרעיון להגביל את הטבות המס בגין הפרשות לפנסיה עד פי 2 מהשכר הממוצע במקום עד פי 4 הוא מיותר ומזיק. "נוצרה נורמה שאין טעם לזעזע אותה אין זה רצוי להפנות כספים המושקעים בחיסכון להגברת הצריכה."

לין הוסיף כי חייבים גם לחזור לשילוב ההפרשות לפנסיה עם החיסכון ההוני: "כל עובדת ועובד פוגשים בחייהם מצבים שהתמודדות איתם מחייבת השקעה הונית, כמו סיוע לילדים ברכישת דירה או תקופת אבטלה. קרנות ההשתלמות כיום אינן באמת קרנות להשתלמות. הן מהוות חיסכון הוני, עדיף לשלב אותן כחלק מהפרשות המעסיק למרכיב ההוני."

בהזדמנות זו ציין לין כי מתחילה להתפתח תופעה חדשה ביחסי עבודה בישראל –עובדים מתארגנים במקום העבודה ומקימים ועד פנימי שלהם, בהכרעת הרוב. "זהו מהלך בריא המאפשר מימוש אמת של חופש ההתארגנות, אשר בשבחו לא חדלים לדבר בתי הדין לעבודה ואף בית המשפט העליון."

למידע נוסף בתחום זה